Wywiad z zespołem Oddech Cadyka

20.09.2019 0 komentarzy
Autor: Piotr Żelachowski, Zdjęcia: Archiwum Artystów

Zespół Oddech Cadyka powstał w 2017 roku z inicjatywy Radosława Herdzika. Pomimo całkowicie odmiennej drogi muzycznej każdego z muzyków (począwszy od muzyki szeroko rozumianej jako klasycznej, poprzez muzykę etniczną z najróżniejszych stron świata od Afryki po Bałkany, aż po rockową spontaniczność), postanowili połączyć swoja energię i stworzyć coś wyjątkowego, dzieląc się tym doświadczeniem razem z publicznością.

 

 

„Oddech Cadyka” to nazwa Waszego zespołu. Brzmi nieco szalenie, kojarzy się z kulturą żydowską …


Dokładnie, jesteśmy zespołem szalonych Cadyków, którzy swoją muzyką wydobywają dźwięki związane z kulturą żydowską, ale nie tylko. Nasza twórczość obejmuje muzykę o charakterze tanecznym z różnych stron świata a przede wszystkim z Bliskiego Wschodu i południowej Europy, chodź nie tylko, są jednak wyjątki:) Muzykę przez nas tworzoną można nazwać z gatunku etniczno-bałkańsko-klezmerskiego. Prezentowane utwory są na bardzo profesjonalnym oraz wirtuozowskim poziomie, pełne żywych rytmów wykorzystujące w pełni możliwości naszych instrumentów, przez co jest to muzyka bardzo zjawiskowa, całkowicie przenoszące słuchacza w inne rejony świata.


Podczas naszych muzycznych spotkań korzystamy z wieloletniego doświadczenia, które zgromadziliśmy grając jako profesjonalni muzycy w zespołach czy orkiestrach podróżując po całym świecie. Interesujemy się bardzo tym co dzieje się w świecie muzycznym, inspirują nas często muzycy z całego świata, mimo wszystko staramy się nadać utworom nasz własny styl oraz niepowtarzalny klimat.

 

Wasz zespół tworzą: Radosław Herdzik (klarnet), Radosław Ignatiuk (gitara) i Christo Krzysztof Radew (perkusja). Jakie dźwięki udaje Wam się razem wyczarować?


Piękne, cudne dźwięki:) Myślę, że są to dźwięki, które przenoszą słuchacza w całkowicie inną rzeczywistość. Klarnet w swoim niezwykle ciepłym, ale i wyrazistym brzmieniu w połączeniu z gitarą, która jest chyba najbardziej uniwersalnym instrumentem, również doskonale odnajdująca się w tego rodzaju muzyce z dodatkiem instrumentów perkusyjnych oraz perkusjonaliów tworzą rodzaj brzmienia etnicznego z wyraźnymi elementami klezmerskimi. Jesteśmy jednak wciąż na etapie poszukiwań nowych rozwiązań muzycznych, kolejnego instrumentarium, nowych inspiracji. Każde następne spotkanie na koncercie czy na próbach to spotkanie się z nowymi pomysłami czy z czymś całkowicie nowym, ekscytującym.


Ciekawe w naszym zespole jest to, że każdy z nas reprezentuje zupełnie inną energię, inną osobowość i szczególnie jeśli chodzi o dotychczasowe doświadczenia na gruncie muzycznym. Od cięższych odmian rocka na gitarze i perkusji, muzykę szeroko pojętą jako afrykańską głównie na bębnach djembe oraz klarnet w muzyce klasycznej. To wszystko powoduje, że tworzymy naprawdę oryginalny team.

 

 


Tworzycie razem muzykę taneczną z różnych stron świata, od żydowszczyzny po Bliski Wschód. Do jakich wydarzeń czy sytuacji pasuje Wasza twórczość?


Są to przede wszystkim wszelkiego rodzaju koncerty w dużych salach koncertowych, w domach kultury, na różnego rodzajach festiwalach czy nawet na prywatnych imprezach. Z racji niewielkiego składu ale jednak potężnego brzmienia jesteśmy w stanie uświetnić każdego rodzaju wydarzenie.

 

Bierzemy również udział w warsztatach przeznaczonych np. dla dzieci, są to warsztaty umuzykalniające, dające dzieciom możliwość uczestniczenia i słuchania muzyki na żywo, z żywymi instrumentami i muzykami.


Jak publiczność reaguje na Waszą twórczość? Czy ludzie czują Wasze rytmy?


Z jednej strony mogłoby się wydawać, że muzyka klezmerska może być trudna w odbiorze, niekoniecznie zrozumiana przez szerszą publiczność, ale jak się okazuje po wielu już wspólnych koncertach reakcje często przerastają nasze oczekiwania. Owacje na stojąco i wiele bisów po koncercie.
Każdy z nas ma w sobie podświadomie zakodowane rytmy i w sytuacjach aktywujących te mechanizmy czyli np. na koncertach, poruszają one całym ciałem i umysłem, pozwalając oderwać się od codzienności i przenieść w inny wymiar. Tak więc, sami widzimy jak muzyka może fascynująco wpływać na słuchaczy. Cieszymy się bardzo, iż możemy przybliżać muzykę rzadko spotykaną w najpopularniejszych mediach w tak dostępnej i angażującej formie.


Gdzie będzie można Was usłyszeć na żywo w najbliższym czasie oraz jakie macie najbliższe plany?


W najbliższych miesiącach będziemy odwiedzać naszych zachodnich sąsiadów. W Niemczech jest pełno różnego rodzaju zamków, parków, amfiteatrów czy kościołów przerobionych na potrzeby artystyczne, gdzie możliwości koncertowania oraz zainteresowanie tą muzyką są naprawdę duże. Od września zaczynamy również pracę nad naszą nową płytą CD oraz nagraniem kilku teledysków z wykorzystaniem krajobrazu naszego miasta. Wielokrotnie podczas koncertów dostajemy zapytania o naszą płytę w związku z tym jesteśmy niemal zmuszeni do produkcji naszego pierwszego dziecka:) Przygotowujemy się również do warsztatów muzycznych dla dzieci w 13 Muzach oraz paru festiwali muzyki klezmerskiej na terenie Polski.

 

 

Zapraszamy serdecznie do śledzenia naszych profili

Facebook
Youtube

[email protected]
tel. 883 415 771

 

Wywiad z zespołem Oddech Cadyka

Wywiad z zespołem Oddech Cadyka

Komentarze

Komentarze

Brak komentarzy.

Nie ponosimy odpowiedzialności za treść wypowiedzi zawartych w komentarzach i opiniach publikowanych przez Czytelników niniejszego serwisu. Publikowane komentarze są tylko i wyłącznie prywatymi opiniamii użytkowników serwisu. Zachowujemy oryginalną pisownię nadesłanych komentarzy.