Szczecin dla Dzieci: Fundacja Las Sztuki oraz Galeria TWORZĘ SIĘ

07.07.2017 0 komentarzy
Autor: Dawid Korniak, Zdjęcia: Archiwum Fundacji

W magazynie #Rodzinka prowadzimy cykl, w którym co miesiąc przedstawiamy wam szczecińskie miejsca, wydarzenia czy inicjatywy - atrakcyjnie zarówno dla dzieci jak i w dużej mierze dla dorosłych. Być może nasze artykuły – pomogą Wam zaplanować kolejny aktywny weekend z dzieckiem. Fundacja Las Sztuki wraz z instytucją kultury 13 Muz współprowadzą galerię sztuki dla dzieci i młodzieży pod nazwą „Tworzę Się” – między innymi o tym porozmawiamy z Pauliną Ratajczak – prezeską Fundacji Las Sztuki.

 

 

#Rodzinka: Jak zaczęła się Wasza przygoda z Fundacją? Skąd pomysł na jej utworzenie?


Fundację Las Sztuki założyłam w 2012 roku. Od początku skupiłam się głównie na działaniach skierowanych do dzieci. W obraniu kierunku pomógł mi mój synek. Dzięki niemu przekonałam się, że dziecięcy kompan jest mi bardzo bliski i że obcowanie z młodym człowiekiem, to wspaniała rozwijająca przygoda. Początkowo wyobrażałam sobie wydarzenia, w których chciałabym uczestniczyć wspólnie ze swoim dzieckiem. Tak powstały pierwsze pomysły. Dzisiaj wiem, że w temacie edukacji kulturalnej można jeszcze sporo namieszać więc skrzętnie zapisuję wszystkie, nawet najbardziej odważne pomysły.

 


#Rodzinka: Jakie działania prowadzicie w ramach Fundacji?


Są to głównie działania skierowane do dzieci i młodzieży, realizowane przede wszystkim w ramach całorocznego projektu edukacyjno-artystycznego pod nazwą „Eksperymentalne Place Zabaw w Szczecinie”. Z uwagi na to, że dzieciom towarzyszą dorośli, ich również mocno biorę pod uwagę opracowując program wydarzeń artystycznych dla najmłodszych.


W ramach działalności statutowej fundacja prowadzi również produkcję filmową. Pod koniec roku ruszamy z realizacją najnowszego filmu animowanego Izabeli Plucińskiej pt. „Portret Suzanne”. To będzie niemiecko-francusko-polska koprodukcja.

 


#Rodzinka: Od 2014 roku współtworzycie galerię sztuki dla dzieci pod nazwą „Tworzę się". Proszę odsłonić nam kulisy powstania tejże galerii.


Galeria TWORZĘ SIĘ powstała 1 czerwca 2014 roku. Jest owocem współpracy instytucji kultury 13 muz oraz Fundacji Las Sztuki. Jest to kontynuacja, a także naturalny rozwój działań realizowanych wspólnie od 2012 roku w ramach kampanii społeczno-artystycznej „Przepraszam! Tworzę się”. Działania powstawały z myślą o młodych mieszkańcach regionu zachodniopomorskiego. Napędzała nas chęć wydobycia niesamowitego potencjału jaki drzemie w dzieciach. Mieliśmy wówczas okazję przekonać się czy jest odbiorca na proponowane przez nas działania i eksperymenty twórcze oraz zaprezentować własne spojrzenie na edukację kulturalną.


Pomysł oferty kulturalnej galerii opiera się na wykreowaniu i udostępnieniu mieszkańcom Szczecina oraz regionu tematycznych przestrzeni twórczych (nazwanych placami zabaw), nawiązujących do różnych dziedzin sztuki. Ich przygotowaniem zajmują się zaproszeni do projektu artyści, lokalni animatorzy oraz młodzi mieszkańcy regionu. Place powstają w przestrzeniach miejskich i galeryjnych.


W ramach każdego placu odbywają się wystawy, liczne warsztaty, spotkania z artystami oraz akcje w przestrzeni miasta.


Mamy nadzieję, że udało nam się stworzyć wyjątkowe miejsce przygotowujące cykliczne wystawy, zapoznające dzieci i młodzież z różnymi dziedzinami sztuki w sposób nowoczesny i nieszablonowy. Cieszymy się, że udało nam się nawiązać dobrą współpracę na poziomie instytucja kultury – organizacja pozarządowa.

 

 


#Rodzinka: Proszę powiedzieć co czeka odwiedzających po wejściu do galerii?


Za każdym razem przy okazji kolejnej wystawy na naszych gości czeka przede wszystkim niespodzianka. Co trzy, cztery miesiące przygotowujemy nową, tematyczną przestrzeń twórczą, często przebudowując galerię nie do poznania. Niedawno zamieniliśmy galerię w plan zdjęciowy i pracownię animacji, wcześniej w książkę, czy garderobę w której dzieci przebierały się za dzieła sztuki, dźwiękową jaskinię czy grę komputerową. Staramy się za każdym razem intrygować, zmieniać formę prezentowania wybranej dziedziny sztuki i zapraszać do nietypowej zabawy ze sztuką. Przestrzeń galerii podzielona jest na dwie części:
- edukacyjną, w której odbywają się warsztaty, pokazy filmów, wykłady i spotkania
- wystawienniczą, w której prezentowane są wystawy tworzone dla dzieci ale również przez dzieci, a także efekty działań twórczych.


Galeria otwarta jest dla wszystkich bez względu na pochodzenie i status majątkowy. Wystawy prezentowane są w formie przestrzeni twórczych otwartych na cale rodziny i grupy zorganizowane.


Bardzo często kolejną wystawę poprzedzają warsztaty, podczas których dzieci i młodzież współtworzą fragment przestrzeni/ekspozycji lub uzupełniają tą przygotowaną przez artystów. Wykorzystujemy nowoczesne metody pracy i formy prezentowania sztuki, takie jak:


-artystyczne eksperymenty (np. przetworzenie galerii w plan zdjęciowy i pracownię animacji, w której można było nagrywać filmy aktorskie i animowane; wystawa w formie ożywionej instalacji scenicznej do której uczestnik może wejść i wpłynąć na jej ostateczny kształt; przemienienie galerii w ogromną książkę obrazkową, którą współtworzą odwiedzjący; wybudowanie w galerii labiryntu, imitującego zanurzanie się w wodnej głębinie)
- wykorzystanie nowych technologii np. dźwiękowa instalacja w formie jaskini wyposażonej w sensory światła; spektakl w formie gry komputerowej przygotowany wspólnie z Tearem Tańca Kiosk Ruchu
- twórcze zabawy np. działania plastyczno-muzyczne w przestrzeni miasta, happeningi, akcje artystyczne nawiązujące do aktualnych wydarzeń miasta czy polsko-papuaskie konfrontacje artystyczne


Obecnie mogę zaprosić do dziesiątej już, twórczej przestrzeni - Przytulnego Placu Zabaw. Zachęcam do zanurzenia się w naszym labiryncie, do zanurkowania w suchej wodzie po perłę. Polecam zejść na głębiny, spotkać się z żabnicą, meduzami, kaszalotem, wejść do kokonów, a następnie wybudować ogromnego mięciutkiego potwora i wymyślić dla niego nietypowe imię. Tym razem zapraszamy również maluszki. Spokojnie można nas odwiedzić z trzylatkiem i dziesięciolatkiem.

 


#Rodzinka: W jaki sposób pobudzacie twórczy rozwój młodych mieszkańców Szczecina?


Tworzymy cykliczne wystawy i działania, zapoznające dzieci i młodzież z różnymi dziedzinami sztuki w sposób nowoczesny i intrygujący. U nas dzieci uczą się w trakcie działania. W TWORZĘ SIĘ potrzeba zabawy stawiana jest na pierwszym miejscu. To zabawa ukierunkowana, nastawiona na poznawanie wybranej dziedziny sztuki, zabawa prowadzona przez wykwalifikowanych art-edukatorów i animatorów dbających o przyjazną atmosferę. Działania twórcze prowadzone w galerii TWORZĘ SIĘ pozwalają na rozwijanie zdolności, umiejętności i wiedzy, a także uwzględniają warunki rozwojowe zarówno młodszych jak i starszych dzieci. Forma realizowanych przedsięwzięć oparta jest na interakcji z uczestnikami, wykorzystując odpowiednie narzędzia i metody takie jak: tradycyjne sztuki plastyczne, artystyczne eksperymenty, nowe technologie i twórcze zabawy.


Rodzice z dziećmi, którzy nas odwiedzają twierdzą, że organizowane przez nas zajęcia są dużym zaskoczeniem, stymulują do dalszych poszukiwań i rozwoju, a przestrzeń wystawiennicza jest tak zaaranżowana, że oddziałuje twórczo na dzieci. To najlepsza opinia jaką mogliśmy usłyszeć dlatego warto się nią podzielić.


Wystarczy odwiedzić nas w każdą niedzielę, poniedziałek lub wtorek w godz. 11:00-16:00 lub zapisać dziecko na nasze zajęcia, żeby przekonać się jak jest u nas. Aktualna oferta znajduje się na naszej stronie internetowej tworzesie.pl. Wstęp do galerii i na nasze zajęcia jest bezpłatny.

 

 

 

#Rodzinka: Jakie projekty aktualnie prowadzicie? Jakie macie plany na przyszłość?

 

Bardzo chcielibyśmy nadal rozwijać nasz projekt i kontynuować przygotowanie kolejnych eksperymentalnych placów zabaw. Odwiedza nas coraz więcej osób, dlatego wyzwaniem dla nas jest przygotowanie takich wystaw, które pomieszczą jednorazowo jak najwięcej osób. Mimo, że galeria nie jest duża, odwiedza nas w ciągu dnia nawet do 300 osób.


Chętnie również zaprezentujemy działania galerii w innych miastach czy ośrodkach kultury. W czerwcu mieliśmy przyjemność prowadzić działania dla dzieci we Wrocławiu w ramach Koalicji Miast Europejska Stolica Kultury Wrocław 2016 oraz w Berlinie na zaproszenie Polskiego Instytutu podczas obchodów 25 rocznicy podpisania polsko-niemieckiego Traktatu o dobrym sąsiedztwie.


Jednocześnie fundacja cały czas rozwija swoją działalność filmową, prezentując swoją produkcję na różnych festiwalach. Koprodukowany przez nas film w reż. Izabeli Plucińskiej otrzymał niedawno nagrodę publiczności na Międzynarodowym Festiwalu Filmów Animowanych ANIMATOR w Poznaniu, a w zeszłym roku zdobył główną nagrodę na Festiwalu Filmów Krótkometrażowych w Nowym Jorku. Pod koniec roku ruszamy z realizacją najnowszego filmu animowanego Izabeli Plucińskiej pt. „Portret Suzanne”.

 

 

Tworzę Się
pl. Żołnierza Polskiego 2 (budynek 13 muz, wejście od ul. Tkackiej)
tel. 515 269 741
[email protected]
www.tworzesie.pl/
www.facebook.com/PrzepraszamTworzeSie/

 

Fundacja Las Sztuki
[email protected]
www.lassztuki.pl/
https://www.facebook.com/Las-Sztuki-177025102410992/

 

Fundacja Las Sztuki oraz Galeria TWORZĘ SIĘ

Fundacja Las Sztuki oraz Galeria TWORZĘ SIĘ

Zapisz

Komentarze

Komentarze

Brak komentarzy.

Nie ponosimy odpowiedzialności za treść wypowiedzi zawartych w komentarzach i opiniach publikowanych przez Czytelników niniejszego serwisu. Publikowane komentarze są tylko i wyłącznie prywatymi opiniamii użytkowników serwisu. Zachowujemy oryginalną pisownię nadesłanych komentarzy.