Bądź Fit: Postanowienia noworoczne puste słowa czy czyny ? Wybór należy do Ciebie !!!

31.12.2015 0 komentarzy
Autor: Piotr Janicki, Zdjęcia: Krystian Gąciarski

Cykl „Bądź fit”, który realizujemy razem z trenerem personalnym Piotrem Janickim jest adresowany dla wszystkich naszych Czytelników, którzy lubią wysiłek, sportowe wyzwania i ogólnie rzecz biorąc dbają o swoje ciało. Co tydzień na portalu i co miesiąc w gazecie staramy się przybliżyć Wam różne zagadania związane z kulturystką, fitnessem, zdrowym odżywianiem i zagadnienia około sportowymi. Tematem na listopad jest znalezienie czasu na trening, czyli lekko Was coachujemy ;)

 

 

Postanowienia noworoczne puste słowa czy czyny ? Wybór należy do Ciebie !!!

 

Święta już za nami, a za chwile przywitamy Nowy 2016 rok. Każdy z Nas ma jakieś plany marzenia, lecz z tego co słyszę i widzę, to wszyscy od nowego roku mają zamiar zacząć trenować, w większości aby schudnąć czy też nabrać suchej masy mięśniowej. Wszystko fajnie tylko pamiętajcie… Kupienie karnetu na daną siłownię, to nie wszystko!!! Nie zrobi to z Nas Supermana czy Fit Girl :)

 

Jak to w życiu: liczą się konkrety, jeśli chodzi o sport jest tak samo - nic się nie zmienia, lecz jeśli chcesz zmienić coś w sobie: poprawić własną sylwetkę, kondycje, wytrzymałość, zdrowie, to musisz postawić sobie konkretny cel i zacząć go realizować.


Musisz wiedzieć dokładnie czego chcesz. Nie wystarczy powiedzieć "chcę schudnąć". Oblicz swoje BMI, to pomoże ci ustalić jak duża jest twoja nadwaga. Myśl logicznie – jeśli twoim celem jest zrzucenie 10 kilogramów, nie zakładaj, że osiągniesz to w 2 miesiące. Rozłóż chudnięcie na raty, zakładając że średnie tempo redukcji wagi wyniesie 2 kg na miesiąc. Z tego wynika, że aby zrzucić 10 kilogramów, musisz być na diecie przez 5 miesięcy. Oczywiście w początkowym etapie możesz zrzucić więcej niż 2 kg miesięcznie, dlatego że na dobrze dobranej diecie organizm w pierwszej kolejności pozbywa się toksyn i wody zatrzymanej w organizmie. Dopiero później zaczyna spalać tkankę tłuszczową.

 


Zanim ruszymy na siłownię trenować, zróbmy sobie wywiad medyczno-żywieniowy, aby wiedzieć na czym stoimy i dokąd zmierzamy :)


-Cel ( redukcja, przyrost masy mięśniowej, utrata wagi)

-Poziom aktywności fizycznej ( niski, średni, wysoki)
-Typ sylwetki ( ektomorfik, mezomorfik, endomorfik )
-Stan zdrowia ( choroby przewlekłe, dolegliwości bólowe, różnego rodzaju schorzenia
-Alergie na składniki pokarmowe
-Zażywane odżywki i suplementy diety wcześniej ?
-Ilość spożywanych posiłków na dobę
-Płeć, Wiek, Waga, Wzrost
-Plus podstawowe badania : Cholesterol, Cukier, Ciśnienienie, Homoglebina,itp.

 


To wszystko warto wiedzieć już na starcie aby nie zrobić sobie krzywdy :)


Najlepiej byłoby, gdyby wraz z wyznaczeniem celu w odchudzaniu do zdrowej diety dołączyła również aktywność fizyczna. W zdrowym ciele zdrowy duch! Dzięki aktywności fizycznej możemy zwiększać wydatek energii, dzięki czemu możemy nieco szybciej chudnąć. Poza tym bardzo korzystnie wpływa ona na naszą psychikę, odbiera chęć na łakocie. No i świetnie kształtuje naszą sylwetkę, bo samą dietą nie odessiemy tłuszczyku z partii, na których szczególnie nam zależy. Najwłaściwiej jest wykonywać tę aktywność, którą lubimy. Gdy kilkanaście razy dziennie uprawiamy daną ulubioną aktywność, złapiemy bakcyla i bez niej nie będziemy już mogli żyć.


Wtedy kolejny rok na pewno przywitamy ze świetną sylwetką i przede wszystkim w zdrowiu. A zatem, jeśli chcemy schudnąć do wiosny 10 kg, należy zacząć odchudzanie już styczniu. Rozpoczynając dietę i treningi od postanowień noworocznych i realizując je do czerwca, mamy szansę schudnąć w zdrowy sposób nawet 20 kg. 
Dzięki temu w lato pozostanie nam już tylko cieszyć się szczupłą sylwetką i świętować sukces, zajadając się truskawkami ze śmietaną, oczywiście light, lecz oczywiście trenuje się cały rok z różnym natężeniem lecz bez przerw większych niż 2 tyg-3 tyg to po prostu musi wejść w krew jako nawyk zdrowego sportowego stylu życia.

 

 

Komentarze

Komentarze

Brak komentarzy.

Nie ponosimy odpowiedzialności za treść wypowiedzi zawartych w komentarzach i opiniach publikowanych przez Czytelników niniejszego serwisu. Publikowane komentarze są tylko i wyłącznie prywatymi opiniamii użytkowników serwisu. Zachowujemy oryginalną pisownię nadesłanych komentarzy.