Dieta w czasie ciąży: Justyna Wichlińska – nasza dietetyczka!

17.05.2016 0 komentarzy
Autor: Justyna Wichlińska, Zdjęcia: Archiwum Justyny Wichlińskiej

 

Kobieto, dbać o siebie powinnaś zawsze! Często jest tak, że kobiety, które spodziewają się dziecka dbają o to co jeść, ponieważ troszczą się o swojego malucha. Jednakże po ciąży całkiem zapominają o tym, że ich własne zdrowie jest tak samo ważne! W mojej karierze zawodowej spotkałam się również z kobietami w ciąży, które przyszły do mnie z różnego rodzaju dolegliwościami, zaparciami, cukrzycą ciążową. Wiele z nich przytyło o wiele więcej, niż bywa to zwykle w standardach. W majowym artykule porozmawiamy o diecie w czasie ciąży.

 

 

Gdy pytałam się niejednokrotnie, dlaczego doprowadziły się do takiego stanu, często odpowiadały: „Pani Justyno wydawało mi się, że kobiecie w ciąży wolno wszystko… że nie musi dbać o linię, bo i tak przytyje… więc pozwalałam sobie na wszystko. Myślałam, że dopiero po ciąży będę martwic się o dietę”, i w tym momencie uświadamiam przyszłą mamę, że robi duży błąd.


Jedząc dużo przyczyniamy się nie tylko do własnego wzrostu wagi, ale i dziecka! A więc kiedy mama waży za dużo, zwiększa się masa ciała dziecka, a co za tym idzie występują kłopoty podczas porodu, żylaki, bóle pleców cukrzyca ciążowa, rozstępy, nadciśnienie ciążowe problemy z cesarką spowodowane nagromadzeniem się tkanki tłuszczowej w okolicach brzucha.


Nie tylko ilość ma znaczenie, ale i jakość! Faszerując się niezdrową żywnością trujemy nie tylko siebie! Tu nie chodzi o to by przechodzić na dietę odchudzającą tylko na zdrową. Mamy muszą wiedzieć, co jeść a czego unikać dla dobra swojego i dziecka.

 

 

Co jeść, a czego unikać? - Białko. Musisz codziennie spożywać produkty mleczne, czyli: twarogi, jogurty naturalne, maślanki, kefiry. Wapń w czasie ciąży - 4 dawki dziennie. Unikaj produktów, które zaburzają wchłanianie wapnia: kofeina, alkohol, czekolada, nadmiar soli, duże porcje wołowiny. Fosfor w czasie ciąży jest budulcem błon komórkowych, tkanek miękkich takich jak: serce, nerki, mózg, mięśnie-wspiera ich prawidłową prace. Najwięcej fosforu znajdziesz w: szpinaku, marchwi, słoneczniku, migdałach, kaszy gryczanej, jajach, drobiu

 

Kwas foliowy jest bardzo istotny, dlatego że jego niedobór prowadzi do rozszczepu kręgosłupa u malucha. Źródła kwasu foliowego zielone warzywa orzechy, sezam, buraki, płatki owsiane. Cynk. Brak cynku prowadzi do wad rozwoju oka oraz może prowadzić do przedwczesnego porodu. Źródła cynku: warzywa strączkowe, orzechy, jaja, mięso, produkty zbożowe. Jod. Brak jodu prowadzi do powiększenia tarczycy. Powinnaś, zatem pić jodowaną wodę, jeść ryby oraz owoce morza. Magnez. Brak magnezu prowadzi do wad rozwojowych. Źródła magnezu: otręby pszenne, mak, pestki dyni, pestki słonecznika.

 

Żelazo.Gdybyś spożywała za mało żelaza w codziennej diecie mogłabyś być narażona na wystąpienie anemii ciążowej. Źródła żelaza: wołowina, groch, fasola, suszone owoce, szpinak. Węglowodany. Wyróżniamy dwa rodzaje węglowodanów proste - cukier i słodycze oraz złożone - pieczywo pełnoziarniste, orzechy, warzywa strączkowe, kasze, makarony zwłaszcza ciemne powinnaś spożywać 6 razy. Unikaj węglowodanów prostych.

 


Na zaparcia. Jeżeli pojawią się problemy z zaparciami polecam jedną łyżkę otrębów pszennych dziennie, mielonych do jogurtu oraz łyżkę siemienia lnianego, gdyż dodatkowo działa kojąco na obciążony układ pokarmowy.


Witamina C zmniejsza ryzyko występowanie żylaków, wspiera dobry stan naczyń krwionośnych. Źródła witaminy C: dzika róża, papryka, czarna porzeczka, nasiona goji, pietruszka. Kwas foliowy, witamina A. Tłuszcze w czasie ciąży. Jedz awokado, do sałatek dodawaj oliwę z oliwek ,smaż na maśle klarowanym.

 

 

Czego nie jeść przed ciążą, czasie ciąży i podczas karmienia:


Puszkowane ryby: tuńczyk, makrela. Ponieważ te ryby mają w sobie metale ciężkie, szkodzą one dziecku!


Izomery trans przechodzą barierę łożyskową, jak również są wydzielane z mlekiem, a ich występowanie może przyczynić się do zaburzenia rozwoju płodu. Izomery są w produktach wysoko przetworzonych: kostka rosołowa, chipsy, ciastka, gotowe sosy czy zupki.


Herbaty ziołowe - Mogą mieć działanie tak samo silne jak leki, ale jednocześnie w większości nie są sprawdzone pod względem bezpieczeństwa stosowania w ciąży. Dlatego należy pozostać przy stosowaniu tych bezpiecznych: pokrzywy, nagietka, herbaty owocowe.


Ćwiczenia. Prócz zdrowej diety polecam, jako dietetyk i trener personalny nie tylko zdrowo jeść, ale i ćwiczyć! Są różnego rodzaju propozycję ćwiczeń specjalnie przeznaczone dla kobiet w ciąży, Dlatego…


Droga mamo nie ma już wymówek i pamiętaj o tym by dbać o siebie zawsze!

 

Komentarze

Komentarze

Brak komentarzy.

Nie ponosimy odpowiedzialności za treść wypowiedzi zawartych w komentarzach i opiniach publikowanych przez Czytelników niniejszego serwisu. Publikowane komentarze są tylko i wyłącznie prywatymi opiniamii użytkowników serwisu. Zachowujemy oryginalną pisownię nadesłanych komentarzy.