Porady Dietetyczne: Z czego powinna składać się zdrowa dieta? Zasady zdrowego odżywiania

10.12.2015 0 komentarzy
Autor: Justyna Wichlińska, Zdjęcia: Archiwum Justyny Wichlińskiej

W tym cyklu chcielibyśmy przedstawiać Wam porady naszego eksperta ds. dietetyki, czyli Justyny Wichlińskiej. Mamy nadzieje, iż czytanie tych artykułów pozwoli Wam lepiej dostosować Wasz porządek dnia, jeżeli chodzi o odpowiednie żywienie, ale również aktywność sportową.

 

 

Każdy wykwalifikowany dietetyk, który poważnie traktuję swoją prace i troszczy się o dobro swoich pacjentów, stara się, by ich dieta była indywidualnie dobrana, zbilansowana, aby także dostarczała odpowiedniej ilości składników odżywczych. Aby tak się stało, musi przeprowadzić z pacjentem szczegółowy wywiad żywieniowy, w którym zadaje mu pytania z zakresu jego dotychczasowego odżywiania ,jednostek chorobowych, godzin przyjmowania posiłków, aktywności fizycznej itd. Zdrowa, zbilansowana dieta, oznacza podaż odpowiedniej ilości białka pełnowartościowego, węglowodanów złożonych, tłuszczy, witamin i minerałów oraz błonnika. 

 

Pewnie nieraz słyszeliście, że śniadanie jest najważniejszym posiłkiem w ciągu dnia. Zgodzę się z tym w 100%, dlatego zawsze uczulam moich pacjentów, by nie zaczynali dnia od kawy i ciastka. Śniadanie powinno składać się w większości z białka pełnowartościowego, ponieważ to właśnie ono podtrzymuję uczucie sytości, dzięki czemu mamy mniejszą chęć na podjadanie, na które w zdrowej diecie nie ma miejsca. Można za to pozwolić sobie na surowe warzywa, które możemy jeść w każdej chwili, kiedy dopadnie nas mały głód. Zapomnijcie o serku danio, który ma w składzie to, co najgorsze czyli m.in. cukier, syrop glukozowo-fruktozowy.

 

 

Więcej o moich propozycjach śniadaniowych i nie tylko będziecie mogli usłyszeć w Radiu Szczecin, właśnie dziś odbędzie się wywiad ze mną.


Około pół godziny przed śniadaniem, zalecam wypić przygotowaną wodę z cytryną ,by odpowiednio nawodnić przewód pokarmowy i przygotować go do pierwszego posiłku.


Ostatni posiłek – kolacja, powinien być lekkostrawny, najlepiej gotowany nie smażony, po to by nie obciążał układu pokarmowego przed snem.

 


Większość moich pacjentów ma problemy z wagą, ponieważ przez połowę swojego życia jadła nieregularnie. Często kolacja była pierwszym i ostatnim ich posiłkiem - to wielki błąd, ponieważ w zdrowej diecie czas podawania posiłków jest również bardzo istotny. Organizm, to bardzo mądra maszyna i jeżeli nie spożywasz regularnie posiłków, a tylko wtedy, kiedy Ci się o tym przypomni, to organizm może odłożyć to co zjesz - w formie zapas, na później. Dlatego pamiętajcie o regularności!

 

 

Zalecam również codzienną dawkę ruchu, bez wymówek pokroju: ogranicza nas brak czasu. Są to najgorsze wymówki, ponieważ aktywność fizyczna, to nie tylko wypocenie się na bieżni, ale również pójście do pracy na pieszo, zamiast tramwajem. Aktywność, to także dłuższy spacer z psem czy korzystanie ze schodów zamiast windy. Staraj się włączyć aktywność fizyczną w codzienny rytm dnia, kupuj dobre jakościowo produkty, czytaj etykiety, dbaj o regularność i różnorodność swojej codziennej diety. Pamiętaj że ciało masz tylko jedno, więc dbaj o nie, a to co jesz wpływa nie tylko na Twoje zdrowie, ale i samopoczucie!

 

 

 

Komentarze

Komentarze

Brak komentarzy.

Nie ponosimy odpowiedzialności za treść wypowiedzi zawartych w komentarzach i opiniach publikowanych przez Czytelników niniejszego serwisu. Publikowane komentarze są tylko i wyłącznie prywatymi opiniamii użytkowników serwisu. Zachowujemy oryginalną pisownię nadesłanych komentarzy.