Nie tylko gwiazdy, nie tylko planety... czyli czerwcowa astronomia!

08.06.2016 0 komentarzy
Autor: Marcin Biskupski, Zdjęcia: Archiwum NASA

Razem ze szczecińskim odziałem Polskiego Towarzystwa Miłośników Astronomii, co miesiąc przybliżamy Wam ciekawe historie związane z astronomią. Czerwcowe, nocne niebo zachwyca. Gwiazdy, konstelacje, Księżyc, planety. Wszystko dostrzegalne gołym okiem. Czy możemy jednak zobaczyć statek kosmiczny? Co orbituje nam nad głowami i ile tego jest? Jak to dostrzec?

 

Międzynarodowa Stacja Kosmiczna

 

Sprawa wydaje się trudna, jednak w rzeczywistości jest inaczej. Niebo usiane jest mniej lub bardziej jasnymi punktami poruszającymi się na tle konstelacji. Gdyby nie ich ruch trudno byłoby je odróżnić od gwiazd. To sztuczne satelity Ziemi, wyniesione na orbitę za pomocą ogromnych rakiet. Jest ich mnóstwo. Szacuje się, że aż ponad 7 tysięcy satelitów okrąża naszą planetę! Do tego należy doliczyć ok. 20 teleskopów kosmicznych, Międzynarodową Stację Kosmiczną oraz niezliczone ilości orbitalnych śmieci, których prawdopodobnie jest aż 300 milionów!

 

Obecna załoga ISS

 


Wiele z tych obiektów możemy bez problemu dostrzec bez jakichkolwiek instrumentów optycznych, w szczególności Międzynarodową Stację Kosmiczną (ISS). Stacja, gdy pojawia się „niedaleko” obserwatora, na kilka minut staje się najjaśniejszym obiektem, widocznym na niebie, blaskiem przewyższając wszystkie gwiazdy i planety. Nie sposób jej nie zauważyć. To bardzo jasna „gwiazda”, poruszająca się z naprawdę dużą prędkością. Smaczku dodaje fakt, że na jej pokładzie zawsze znajdują się astronauci.


Ich ilość natomiast zdradzi nam prosta strona internetowa www.howmanypeopleareinspacerightnow.com. Dokładne daty przelotu ISS nad Polską możemy sprawdzić na stronie www.heavens-above.comlub posłużyć się jedną z wielu aplikacji na smartfony, które przypominają nam o właśnie widocznej stacji kosmicznej.


W rzeczywistości ISS to konstrukcja wielkości boiska piłkarskiego. Powstała we współpracy Stanów Zjednoczonych, Japonii, Europejskiej Agencji Kosmicznej, a także Kanady, Rosji czy Brazylii. Stacja służy głównie jako kosmiczne laboratorium. Bada się na przykład uprawę roślin na orbicie oraz wpływ mikrograwitacji na organizm człowieka.

 

zorza polarna widziana z ISS

 

Ciekawostki:

 

• Jedno okrążenie Ziemi zajmuje ISS ok. 90 min. Oznacza to, że astronauci są w stanie zobaczyć 16 wschodów i zachodów Słońca w ciągu doby!
• Stacja jest prawdziwie międzynarodowa. Na jej pokładzie mieszkali astronauci z aż 15 krajów świata.
• Od początku istnienia stacja okrążyła naszą planetę ponad 100 tys. razy!
• Możesz oglądać Ziemię widzianą z ISS na żywo w Internecie: http://www.ustream.tv/channel/live-iss-stream

 

zorza polarna widziana z ISS

 

Zapraszamy na prelekcje astronomiczne PTMA Szczecin w czerwcu:

 

2 czerwca 2016 - Zegary astronomiczne - Krzysztof Piasecki
16 czerwca 2016 - Relacja z wyprawy do Chile - Tomasz Mrugalski


Budynek Jednostek Międzywydziałowych ZUT, sala 726
Piastów 48, godz. 20.00, wstęp wolny
Szczegóły: www.astronomia.szczecin.pl

Komentarze

Komentarze

Brak komentarzy.

Nie ponosimy odpowiedzialności za treść wypowiedzi zawartych w komentarzach i opiniach publikowanych przez Czytelników niniejszego serwisu. Publikowane komentarze są tylko i wyłącznie prywatymi opiniamii użytkowników serwisu. Zachowujemy oryginalną pisownię nadesłanych komentarzy.