Zawód Trener: Marcin Parcheta

14.11.2018
Autor: Norbert Kowalczyk, Zdjęcia: Archiwum Marcina

W naszym comiesięcznym cyklu, w którym opisujemy ciekawe zawody, w listopadzie skupimy się na zawodzie trenera, a dokładniej trenera sportów walki. Osobą, z którą porozmawiamy o tajnikach tej profesji będzie wielokrotny mistrz Polski, Europy oraz Świata w MuayThai, czyli Marcin Parcheta. Po wielu latach nieustannych treningów i doskonalenia swoich umiejętności założył szkołę NakMuay, którą z powodzeniem prowadzi do dziś. Do tego jest czynnym zawodnikiem startującym w formule MuayThai, k1 czy mma. O tym, jak udaje mu się pogodzić te zajęcia i na czym tak naprawdę polega bycie profesjonalnym trenerem, dowiecie się z wywiadu, do którego lektury zapraszam serdecznie.

 

 

hot°: Marcinie, może na początku opowiesz jak zaczęła się twoja przygoda ze sportami walki. Ile lat już trenujesz i czy od początku zainteresowałeś się właśnie Muay Thai?
Sporty walki pasjonowały mnie od dziecka. Moimi idolami byli min Bruce Lee, Chuck Norris :), Jan Claude Van Damme. Jeden z filmów z JCVD wywarł na mnie największe wrażenie i był to „Kickboxer”. Od niego zaczęła się moja pasja do MuayThai. We wrześniu minęło 26 lat, od pierwszego mojego treningu. Trenowałem TaeKwon Do, Boks , Judo, BJJ, lecz najbardziej zadurzyłem się w MuayThai


hot°: Masz mnóstwo mistrzowskich tytułów na swoim koncie. Opowiedz nam o tych dla Ciebie najważniejszych?
Najbardziej cenię sobie tytuły zdobyte w Tajlandii, tam na złotym miejscu stawałem 3 razy. W innych turniejach musiałem zadowolić się innymi kolorami.


hot°: Ile lat temu założyłeś NakMuay i skąd pomysł na otwarcie własnej szkoły?
Szkołę założyłem 16 lat temu. Potrzeba treningu i niechęć do wyjazdu z Szczecina skłoniły mnie do tego, by założyć własną grupę treningową, która z czasem przerodziła się w klub NakMuay Szczecin.


hot°: Czy aby założyć własną szkołę i uczyć potrzebne są jakieś kursy i certyfikaty, czy wystarczą doświadczenie i umiejętności?
Same certyfikaty nie wystarczą, specjalista w danej dziedzinie nie może być teoretykiem lub pobieżnym znawcą tematu. Nie wyobrażam sobie sytuacji jak ktoś, kto nigdy nie walczył może trenować ludzi i – co gorsza – wystawiać ich do walki na zawodach. W naszym klubie instruktorami są ludzie, którzy posiadają stosowane dokumenty i doświadczenie. My swoją wiedzę stale poszerzamy biorąc udział w licznych obozach, stażach, seminariach treningowych, krajowych i zagranicznych. Trendy stale się zmieniają i my je stale śledzimy.

 

 

hot°: Czy aby zostać trenerem i nauczycielem sportów walki trzeba mieć jakieś specjalne predyspozycje?
Wiadomo przecież, że przekazywanie wiedzy nie jest takie proste. Do tego zajęcia nie nadaję się każdy. Trener musi mieć pasję w danym sporcie, cierpliwość, bo nie wszyscy chętni są tak samo uzdolnieni, musi stale podnosić swoją wiedzę i umiejętności. Trener jako autorytet powinien dawać przykład swoim adeptom, że sportem można się cieszyć i uprawiać go w każdym wieku. Często widzę trenerów, którzy nie bardzo pasują do sportowego stylu życia.


hot°: Ilu uczniów średnio liczy twoja szkoła i czy podzieleni są na sekcje np. początkującą i zaawansowaną? Opowiedz jak to wygląda?
W NakMuay Szczecin, mamy 3 poziomy zaawansowania - grupę początkującą, średnią i zaawansowaną. W początkowym etapie szkolenia adepci poznają podstawowe techniki, ćwiczą poruszanie się uniki i obrony oraz nabywają lepszej kondycji, która poprawia ich ogólne samopoczucie, jak i pozwala im przejść do dalszego etapu szkolenia.

 


hot°: Marcin jak wyglądają same treningi, możesz pokrótce streścić przebieg standardowej sesji treningowej, czy jak wolisz lekcji?
Trening rozpoczyna się ogólną zbiórką i wzajemnym oddaniem szacunku wszystkim uczestnikom treningu. Po tym elemencie następuje krótka 10 min. rozgrzewka. Ma ona za zadanie przygotować ćwiczących do treningowego wysiłku, aby po skończonym treningu postały endorfiny po treningowego szczęścia, a nie kontuzje. W zależności, jaki jest temat zajęć po rozgrzewce przechodzimy do szlifowania i utrwalania technik i kombinacji. Raz robimy je ćwicząc na żywym partnerze a innym razem na tarczach, workach lub innym specjalistycznym sprzęcie. Jeśli grupa jest już zaawansowana to w tygodniu odbywają się tzw. prace w parach, czyli sparingi. Na koniec treningu trochę ćwiczeń rozciągających i wyciszanie się. W naszym sztabie szkoleniowym mamy trenera od siły i kondycji, z którym mamy osobną jednostkę treningową, zaplanowaną pod sporty walki i nie tylko. Naszą maksymą klubową jest "od Rekreacji po sportowe Mistrzostwo”


hot°: To normalne że kluby wysyłają swoich zawodników na różnego rodzaju zawody i turnieje. Czy NakMuay również wystawia swoich wychowanków do tego typu wydarzeń, i czy macie jakieś sukcesy na koncie?
Tak staramy się w miarę możliwości konfrontować nasze postępy treningowe na różnych zawodach. W dorobku wychowanków naszego klubu mamy 4 tytuły Mistrza naszego Kraju, 4 tytuły Vice Mistrza.


hot°: Na koniec, powiedz nam co w języku tajskim oznacza „NakMuay”?
NakMuay w tłumaczeniu na język polski oznacza Wojownika!

 

SKF Nak Muay Szczecin
Szkoła Podstawowa nr 5 (sala gimnastyczna)
ul. Królowej Jadwigi 29, Szczecin
www.nakmuay.pl
www.facebook.com/nakmuay.szczecin
tel: 886 867 638
[email protected]