AX MED Normobaria Szczecin - normobaryczna terapia tlenowa

10.03.2022
Autor: Julian Masewicz, Zdjęcia: Archiwum

Komora Normobaryczna to specjalnie skonstruowane pomieszczenie imitujące warunki i atmosferę niespotykane obecnie na naszej planecie. Warunki w komorze normobarycznej zostały tak dobrane, aby mogłyby odbywać się w niej jak najbardziej skuteczne terapie tlenowe. Normobaryczna terapia tlenowa jest to bezinwazyjna terapia polegająca na podawaniu odżywczego powietrza bogatego w m.in. tlen, wodór i dwutlenek węgla w warunkach podwyższonego ciśnienia. Dzięki temu następuje znaczna regeneracja organizmu. Więcej o terapii normobarycznej dowiecie się z naszego nowego wywiadu. Rozmawiamy ze współwłaścicielem AX Med Normobaria Szczecin - Łukaszem Grab. 

 

 

Dla osób, które jeszcze nie wiedzą czym jest terapia normobaryczna? Ile czasu trwa jedna sesja?

 

Terapia normobaryczna to rodzaj tlenoterapii, w komorze normobarycznej znajduję się specjalnie opracowana mieszanka powietrza (około 40% zawartości tlenu, 1,5% dwutlenku węgla, 0,5% wodoru) w warunkach podwyższonego ciśnienia (1500hPa), zarówno mieszanka powietrza jak i wyższe ciśnienie mają jedno zadanie – jak najbardziej dotlenić organizm. Jedna sesja trwa dwie godziny, jest to optymalny czas, który pozwala organizmowi na odpowiednie dotlenienie które utrzymuję się w organizmie 3-4 dni.

 

Jak wygląda taka typowa sesja? Co dzieje się w środku i czy przebywanie w podwyższonym ciśnieniu jest odczuwalne?

 

Sesje możemy podzielić na trzy etapy, kompresje (wejście do komory), tlenoterapie oraz dekompresje (wyjście z komory). Kompresja odbywa się w śluzie w której mieści się do 19 osób, proces kompresji polega na podniesieniu ciśnienia do ciśnienia panującego w komorze, całość trwa około 4 minut, w tym czasie jak w samolocie – zatykają się uszy.

 

Po kompresji wchodzimy do sali głównej komory w której znajduje się 15 foteli, toaleta oraz dalej sala VIP mieszcząca 4 fotele z funkcją masażu. Podczas tlenoterapii siadamy wygodnie w fotelu, oddychamy i odpoczywamy, tlenoterapia jest bezinwazyjna, a w komorze możemy czytać książkę, pracować na laptopie bądź spać.

 

Ciśnienie panujące w komorze jest nieodczuwalne bezpośrednio dla organizmu. Po upływie niecałych 2 godzin wracamy do śluzy i rozpoczynamy proces dekompresji, czyli stopniowej zmianie ciśnienia do tego panującego na zewnątrz, dekompresja trwa 2-3 minuty i również mogą zatykać nam się uszy.

 

 

W jaki sposób terapia pozytywnie wpływa na zdrowie? Dlaczego warto…?

 

Zbawienny wpływ tlenoterapii dla organizmu znany jest już od bardzo dawna, poprawia funkcjonowanie organizmu praktycznie we wszystkich sferach.

 

Z najważniejszych zalet możemy wymienić:

- Zwiększenie ilości komórek macierzystych

- Zwalczanie stanów zapalnych

- Wspomaganie leczenia złamań, osteoporozy, astmy, chorób sercowo-naczyniowych, cukrzycy, stwardnienia rozsianego, boreliozy, nowotworów, skutków COVID-19

- Zahamowywanie procesów starzenia 

- Poprawa kondycji skóry 

- Wzrost libido

- Działanie antydepresyjne

 

 

Jak często należy korzystać z terapii normobarycznej? Czy jest to jednorazowa wizyta czy zaleca się ich kilka?

 

W przeciwieństwie do hiperbarii, w komorze normobarycznej nie istnieje limit czasu przebywania, a sam twórca tej terapii mieszka w komorze normobarycznej. Efekty jednej sesji utrzymują się w organizmie do 3-4 dni, na początek zalecana jest dawka „uderzeniowa” – czyli chodzenie co 3-4 dni przez okres miesiąca, w tym czasie organizm przez cały miesiąc jest odpowiednio dotleniony i cały czas się regeneruje.

 

Po tym okresie można zmniejszyć intensywność wizyt, aczkolwiek w przypadku komory normobarycznej więcej oznacza lepiej.

 

Czy istnieją jakieś przeciwskazania? Od jakiego wieku można korzystać z Państwa usług? 

 

Nie ma limitu dolnego, ani górnego jeśli chodzi o wiek. Natomiast ze względu na wysokie ciśnienie w komorze istnieją pewne przeciwskazania takie jak: 

- Zapalenie zatok

- Infekcja górnych dróg oddechowych

- Zapalenie ucha

- Uszkodzenie błony bębenkowej

- Rozrusznik serca 

- Rozdema płuc 

- Zaćma (również okres bezpośrednio po operacji zaćmy)

- Zapalenie nerwu wzrokowego

- Ciąża


Bezpośrednio po niektórych zaawansowanych zabiegów chirurgicznych również nie można przebywać w komorze. Po chemioterapii możliwe jest korzystanie z komory po upływie czterech tygodni. Oczywiście w szczególnych wypadkach rekomendujemy konsultacje z lekarzem rodzinnym.

 

 

Co jeszcze powinniśmy wiedzieć o terapii normobarycznej?

 

W komorze normobarycznej do dyspozycji klientów jest woda REDOX, która dodatkowo wspomaga dotlenienie organizmu oraz nawadnia.

 

 

Dane do kontaktu:

ul. Modra 69

www.normobariaszczecin.pl

 

[email protected]

tel. 509 663 663

Facebook: www.facebook.com/normobariaszczecin

Instagram: www.instagram.com/normobaria_szczecin

 

normobaria

normobaria