Muzeum Zduńskie Opowieści

09.05.2023
Autor: Piotr Żelachowski, Zdjęcia: Archiwum Firmy / Ewa Lidia

Zduńskie opowieści to muzeum o kaflach, piecach i kominkach. Przedstawia dawne urządzenia grzewcze. Pokazuje eksponaty, zdjęcia, ciekawostki historyczne, rysunki oraz odkrycia i wspomnienia. Wywołuje uczucia od melancholii po uśmiech. Buduje zamiłowanie do dawnych rzeczy, które przeminęły oraz promuje kulturę ognia.

 

 

 


hot°: Skąd pomysł na Muzeum Zduńskie Opowieści? Ile czasu trwały przygotowania do otwarcia muzeum?


Pomysł wziął się stąd, że nie było drugiego takiego miejsca dostępnego dla szerszej publiczności… A tak na poważnie, to wynik 15 lat hobby, które zaczęło się od kwerendy zduńskich okazów po zbudowanie tej kolekcji. Zaczęliśmy w 2017 roku, tworząc Zduńską Izbę Muzealną w wielkopolskich Zdunach, w których poznaliśmy się z Marią.

 

Potem, po powrocie do Szczecina podjęliśmy decyzję o kontynuowaniu przedsięwzięcia w bardziej profesjonalnej formie. Wynajęliśmy obiekt, który wyremontowaliśmy i zbudowaliśmy ekspozycję. Trwało to pełne 3 lata.

 


hot°: Jakie były Wasze największe wyzwania podczas organizacji wystaw w Muzeum Zduńskie Opowieści?


Pierwsze to konieczność przywrócenia budynku do użytku… Pierwszy deszcz i zalane poddasze. Pierwszy mróz i popękane rurki. Potem problem z wykonawcą elewacji.. a największym wyzwaniem było to, by wszystko pomieścić i to nam się niestety nie udało.

 

Ponad 700 kafli i innych skarbów zostało w naszym magazynie. Inną trudnością było w dość atrakcyjny sposób umieścić ponad 1800 artefaktów na niewielkiej powierzchni 80 metrów a powieszenie kafli, które są ciężkie i nierówne wydawało się czymś nie do osiągnięcia. Pomógł nam w tym zaprzyjaźniony stolarz Michał, który wymyślił system zwany przez nas „stonogą”. Dzięki temu jest bezpiecznie i przytulnie.


hot°: Czy współpracujecie z innymi instytucjami kulturalnymi w Polsce, aby promować polską ceramikę? Czytałem na Waszej stronie na stronie www, ze jesteście jedyną taką wystawą w Polsce?


Nie mamy żadnej umowy i ścisłej współpracy z konkretną instytucją ale zdarza nam się uczestniczyć we wspólnych projektach. Jakiś czas temu pod patronatem MNS udało się wydać publikację, dla Muzeum Techniki rozbieraliśmy piec piekarniczy a w Willi Lentza przeprowadziliśmy 2 oprowadzania. Więcej działań odnotowaliśmy w Polsce.


hot°: Jakie są najciekawsze eksponaty prezentowane na Waszych wystawach muzealnych? Na co szczególnie warto zwrócić uwagę?


Bardzo trudne pytanie… Są piękne i stare kafle, jeden z nich z datą 1 września 1939 roku. Mamy kafle z wytwórni Radziwiłła w Nieborowie i ks. Druckich-Lubeckich z Grodna. Mamy drzwiczki żeliwne ze Szczecina i z Odessy. Stoi piec stalowy z wytwórni Karola Szrajbera i piec kuchenny ze znanej wsi Radliniec k/Jarocina.

 

Mnóstwo, mnóstwo rzeczy i tylko Goście naszego muzeum mogą określić, co dla nich jest najciekawsze. Ja bardzo lubię cegły z sygnaturami a jest ich ponad 350.

 


hot°: Czy macie plany na rozbudowę ekspozycji, aby pokazać więcej z zebranej kolekcji?


Chcielibyśmy ale trzeba mierzyć siły na zamiary. Nasze muzeum powstało bez jakichkolwiek dotacji. Funkcjonujemy w budynku ZBILK-u ale remont przeprowadziliśmy z własnych środków. Na większy lub kolejny nie stać już nas… Muzeum nie jest przedsięwzięciem biznesowym, choć minimalnie zarabia na siebie i środków wystarczy na czynsz…

 

Część z eksponatów została w magazynie albo zdobi naszą pracownię na Łasztowni. Dla osób bardzo zainteresowanych jesteśmy do dyspozycji.


hot°: W jakiej lokalizacji znajduje się Muzeum Zduńskie Opowieści i jaką rolę pełniła ta kamienica w przeszłości? Jakie działania musiały zostać podjęte, aby przygotować budynek na potrzeby muzeum?


Muzeum jest w ścisłym centrum, w oficynie narożnej kamienicy u zbiegu ulic A. Małkowskiego i Ks. Bogusława . To niewielki budynek, który na początku był stajnią, potem zakładem szklarskim i miejscem dorabiania kluczy. Dziś na 2 poziomach funkcjonuje muzeum. Przeprowadziliśmy kompleksowy remont i pięć pomieszczeń czeka na naszych Gości.

 


hot°: Pytania techniczne. Czy można zwiedzać muzeum z przewodnikiem lub korzystać z audio przewodników? Jakie są godziny otwarcia muzeum? Czy w muzeum można nabyć pamiątki związane z dawna technologią grzewczą?


Muzeum zwiedzamy sami. My oczywiście coś tam opowiadamy ale jest sporo opisów, kodów QR, 3 filmy i wiele pięknych rzeczy, które należy przyswoić w ciszy. Uzupełnieniem jest strona internetowa, na której znajduje się ponad 1600 postów obfitych w fotografie i treści. Ze względu na brak miejsca nie ma u nas audioprzewodników, choć mamy pomysł na nagranie przekierowujące na stronę internetową z możliwością wysłuchania opowieści o każdym z pomieszczeń.

 

foto: Ewa Lidia


hot°: Czy Wasze muzeum organizuje również specjalne wydarzenia związane z promowanie kultury zduńskiej?


Nie było jeszcze okazji, ponieważ muzeum funkcjonuje dopiero od 3 miesięcy. W 2024 roku roku planujemy poważną konferencję połączoną z odbudową pieca w muzeum w Malborku.

 

hot°: Na koniec pytanie o Wasze plany i marzenia na rok 2023?


Chcemy pokazać kolekcję jak największej ilości osób i wzbudzić zamiłowanie do dawnego piękna oraz obudzić wspomnienia. Chcemy być miejscem na turystycznej mapie Szczecina, którego się nie zapomina

 

https://www.zdunskieopowiesci.pl/muzeum

https://www.facebook.com/muzeumzdunskieopowiesci
https://www.instagram.com/muzeum_zdunskieopowiesci