CD Projekt droższy od Ubisoftu - polski wydawca wraca na szczyt

04.08.2023
Autor: Piotr Żelachowski, Zdjęcia: Archiwum Firmy

CD Projekt droższy od Ubisoftu - polski wydawca wraca na szczyt. Niemal trzy lata po kontrowersyjnej premierze gry Cyberpunk 2077, CD Projekt wraca na szczyt. Według najnowszych danych, polska spółka oficjalnie stała się największym producentem gier w Europie, ponownie wyprzedzając Ubisoft.

 

 

Według niewielkiej analizy przygotowanej przez Forbes, wartość CD Projekt sięga obecnie 3,5 miliarda dolarów. Ubisoft, dotychczas uważany za jedną z najpoważniejszych firm na platformie wydawniczej, wyceniany jest na zaledwie 3 miliardy dolarów. Liczby te z pewnością nie robią wrażenia w porównaniu do wyników z 2020 roku, ale to i tak duży sukces polskiej spółki.

 

Oczywiście należy pamiętać, że giełda zawsze pozostanie giełdą, a zaprezentowane wyniki są jedynie stanem przejściowym. Nie wygląda jednak na to, by wartość CD Projekt miała pójść w innym kierunku niż w górę. Premiera Cyberpunk 2077: Phantom Liberty jest tuż za rogiem, a pierwsze opinie z przedpremierowych pokazów sugerują, że produkt będzie co najmniej udany.

Trudno jednak patrzeć na przyszłość Ubisoftu z takim samym optymizmem. Nie jest tajemnicą, że francuski wydawca od dłuższego czasu przechodzi poważny kryzys.

 

Anulowane projekty, wewnętrzne konflikty i długie okresy bez mocnych premier zauważalnie obniżyły wartość firmy. Promykiem nadziei pozostaje Assassin's Creed Mirage, którego premierę zaplanowano na 12 października. Studio liczy, że gra dostanie się do rankingów najlepszych gier portalu Ranking-Online.pl i pokaże świetne wyniki sprzedaży.

 

Sukces polskiego wydawcy napawa optymizmem, ale trzeba przyznać, że 3 miliardy dolarów to dość mało w porównaniu do wyników gigantów branży.
Dla porównania, amerykański Rockstar Games, szacowany jest na 25 miliardów dolarów. Z kolei japoński Capcom szacowany jest na 8 miliardów dolarów.