Crelle Markt – autentyczny rynek turecki w dzielnicy Schöneberg.

10.06.2024 0 komentarzy
Autor: Marek Defée, Zdjęcia: Wioletta Defée

Crelle Markt – autentyczny rynek turecki w dzielnicy Schöneberg. Bardzo lubimy berlińskie ryneczki. Na łamach Hot Magazine mieliśmy przyjemność zaprezentować już kilka z nich, w trzech różnych dzielnicach miasta (Prenzlauer Berg, Schöneberg, Neukölln), w tym rynek turecki przy Maybachufer

 W ostatnim czasie odwiedziliśmy ponownie, odkryty dopiero rok temu Crelle Markt, autentyczny orientalny rynek, znajdujący się w dzielnicy Schöneberg. Znajduje się on niedaleko skrzyżowania Willmanndamm i Crellestraße (stąd nazwa), kilkaset metrów od Hauptstraße, jednej z głównych ulic Schönebergu, posiadającej bardzo ciekawą historią, rozciągającą się na długości około 2,4 km, prowadząc na południowy – zachód do Friedenau, dzielnicy należącej do okręgu administracyjnego Tempelhof-Schöneberg.

 

Niedaleko znajduje się stacja U-Bahn Kleistpark, a tuż obok ryneczku biegnie odcinek linii S-Bahn pomiędzy Yorckstraße, a Julius-Leber-Brücke.

 


To zupełnie inny rynek, niż te, które opisywaliśmy wcześniej. Tamte są bardziej klimatyczne, eleganckie i ładne. Ten za to jest zwykły, prosty, trochę bałaganiarski. Trudno spotkać tutaj turystów, nawet tych alternatywnych. Sami lokalsi, w tym klienci, poszukujący dobrej oferty w niskich cenach. Rzeczywiście, wybór jest tu ogromny, a ceny niższe niż w Polsce. Głównie warzywa i owoce, ale także pieczywo tureckie, przyprawy, bakalie, mięso, ryby, pasty orientalne o różnych smakach, a także sery.

 

 

Spory wybór artykułów przemysłowych w niskich cenach. Klasyczny szwarc, mydło i powidło. Czyli zupełnie inny styl, niż to, co oferują opisane wcześniej ryneczki przy Kollwitzplatz (Prenzlauer Berg), Winterfeldtplatz (Schöneberg), a nawet Türkischer Markt przy Maybachufer (Neukölln).

 


Rynek jest ubogi w punkty gastronomiczne. Owszem, można wypić jakąś kawę czy herbatę, zjeść turecki świeży wypiek, ale Crelle Mark to nie jest miejsce na spędzanie czasu, a na dobre i tanie zakupy. Ale za to jakie. Całe stragany awocado, pachnąca papryka i pomidory, dojrzałe mango, melony, świeże daktyle, a także syrop daktylowy, czy też Can Erik, niedojrzałe śliwki tureckie, bardzo popularne w Kraju Półksiężyca, spożywane z solą, która uwalnia ich smak.

 

 

Sprzedawcy głośno zachęcający do zakupu swoich towarów, jak to ma miejsce w różnych egzotycznych krajach. No i wspaniały zapach kolendry i mięty na stoiskach ze świeżymi ziołami. Ceny bardzo atrakcyjne, dużo niższe niż w niemieckich supermarketach, także tych dyskontowych. Rynek działa we środy i w soboty w godzinach 10.00-15.00.

 


Około 600 metrów stąd, przy Hauptstraße 155 mieszkał w drugiej połowie lat 70. XX wieku David Bowie. Nikomu chyba nie trzeba go przedstawiać – legendarny artysta. Przyjechał do Berlina pod koniec 1976 roku i spędził tu kilka lat. Bywał w różnych miejscach, owianych do dziś legendą. Chodził ulicami Berlina, szukając inspiracji. Czy bywał na ryneczku Crelle Markt? Tego nie wiemy. Nie wiemy nawet, czy wtedy ten ryneczek już istniał.

 

Mail: [email protected]

tel. 516 155 324

 

www.offberlin.pl 

www.facebook.com/offprzewodnikpoberlinie

www.instagram.com/offprzewodnikpoberlinie

www.twitter.com/OAlternatywny

 

 

 

Crelle Markt – autentyczny rynek turecki

Crelle Markt – autentyczny rynek turecki

Komentarze

Komentarze

Brak komentarzy.

Nie ponosimy odpowiedzialności za treść wypowiedzi zawartych w komentarzach i opiniach publikowanych przez Czytelników niniejszego serwisu. Publikowane komentarze są tylko i wyłącznie prywatymi opiniamii użytkowników serwisu. Zachowujemy oryginalną pisownię nadesłanych komentarzy.