Hackesche Höfe – podwórza w Mitte ze 118 letnią historią

05.02.2024 0 komentarzy
Autor: Marek Defée, Zdjęcia: Wioletta Defée, Adam Tomasz Myśków, Andrzej Szylar

Hackesche Höfe – podwórza w Mitte ze 118 letnią historią. Historia tego niezwykłego miejsca, znajdującego się w dzielnicy Mitte, wiąże się nierozerwalnie z dziejami Berlina. W 1747 roku miasto liczyło już 100 000 mieszkańców. Ówczesny komendant Berlina, Hans Christoph Friedrich von Hacke, nakazał osuszenie bagnistego terenu wokół dzisiejszego Hackescher Markt w celu uzyskania nowych terenów osadniczych. To właśnie jego imię nosi obecny plac i nazwaprzyległej do niego stacji metra, a także opisywane podwórza.

 

 

W 1858 roku producent wyrobów szklanych Hans Quilitz kupił nieruchomość przy Rosenthaler Strasse 40 i zlecił budowę obiektów komercyjnych. W 1906 roku wybudowane zostały tu budynki i podwórza, które zaprojektował w stylu secesyjnym architekt August Endell. Hackesche Höfe stały się szybko magnesem dla sztuki i literatury. Powstały kluby, instytucje kultury, wśród nich Kino Imperial. Jednocześnie miejsce to stało się ważną częścią życia żydowskiego w Spandauer Vorstadt, czyli dzisiejszej dzielnicy Mitte.

 


W 1920 roku głównym właścicielem został przedsiębiorca Jakob Michael, który po dojściu do władzy nazistów wyemigrował do USA. Cały kompleks, z wyjątkiem pierwszego podwórza, nie ucierpiał mocno w czasie nalotów na Berlin w 1945 roku.

 

Po zakończeniu II wojny światowej, w 1951 roku Hackesche Höfe stały się „własnością narodową”. Wcześniej jego najemcy zapobiegli rozbiórce o secesyjnych fasad na pierwszym dziedzińcu. W 1977 roku całość została objęta ochroną zabytków. Władze NRD nie wykorzystały potencjału tego historycznego obiektu. Sala balowa była spożytkowana do celów magazynowo-warsztatowych.

 

 
Prawdziwy renesans tego miejsca rozpoczął się dopiero po zburzeniu muru. Powstałe „Towarzystwo Promocji Życia Miejskiego-Hackesche Höfe e.V.” podjęło działania na rzecz zachowaniakompleksu jako obiektu kulturalnego. W 1991 roku otworzył swoje podwoje istniejący do dziś Chamäleon Theater. W 1993 roku reżyser Wim Wenders wykorzystał Hackesche Höfe jako plan filmu „Niebo nad Berlinem”. W 1995 roku została zakończona rewitalizacja kompleksu, po czym wprowadzili się do niego pierwsi nowi najemcy z branży mody i designu.

 

 

Uroczystość inauguracji działalności po remoncie przyciągnęła 50 tysięcy odwiedzających. Bardzo ciekawe jest to, że w budynkach znajdują się mieszkania. Przeplata się więc tam życie codzienne berlińczyków, kulturalno-rozrywkowe oraz działalność usługowo-handlowa. Należy zwrócić uwagę na to, że prowadzona od początku polityka sprawia, że nie jest to centrum handlowe, ale miejsce aktywności lokalnych rzemieślników oraz kupców oferujących oryginalne produkty.

 

Kompleks oferuje 27 000 metrów kwadratowych powierzchni, na których prowadzi działalność kilkadziesiąt podmiotów. Jest chętnie odwiedzany przez tłumy berlińczyków i turystów.

 

 

 

Działa tu wspomniany wcześniej Chamäleon Theater, Oxymoron – restauracja, bar, klub i salon kulturalny w jednym, kino, sklep EAT BERLIN, oferujący produkty spożywcze lokalnych producentów, pierwszy sklep firmowy firmy Ampelmann, otwarty w 2001 roku, wspomniany na naszych łamach w artykule „Ampelmännchen – wschodnioberlińskie ludziki”  --> https://www.hotmag.pl/publicystyka,ampelmnnchen-wschodnioberlinskie-ludziki.html oraz wiele innych, wartych odwiedzenia sklepów, warsztatów i lokali.

 

Hackesche Höfe to przykład udanej szeroko rozumianej rewitalizacji. Warto odwiedzić to miejsce. To tylko kilka minut pieszo od Alexanderplatz.

 

 

Mail: [email protected]

tel. 516 155 324

 

www.offberlin.pl 

www.facebook.com/offprzewodnikpoberlinie

www.instagram.com/offprzewodnikpoberlinie

www.twitter.com/OAlternatywny

www.youtube.com/channel/UCN2X954CK0LM-S-_eP2xlzw

 

 

Hackesche Höfe

Hackesche Höfe

Komentarze

Komentarze

Brak komentarzy.

Nie ponosimy odpowiedzialności za treść wypowiedzi zawartych w komentarzach i opiniach publikowanych przez Czytelników niniejszego serwisu. Publikowane komentarze są tylko i wyłącznie prywatymi opiniamii użytkowników serwisu. Zachowujemy oryginalną pisownię nadesłanych komentarzy.