Położna do zadań specjalnych

23.07.2019 0 komentarzy
Autor: Paulina Ostrowska, Zdjęcia: Archiwum Pani Magdaleny Zawadzkiej

Rozpoczynamy cykl porad z położną Magdaleną Zawadzką. Przez kolejne numery Rodzinki będzie dzielić się z Wami swoją wiedzą i doświadczeniem. Jej podopieczne mówią, że jest położną do zadań specjalnych. Dlaczego? Tego dowiecie się z krótkiej rozmowy, którą przeprowadziła dla Was Paulina Ostrowska. Poznajcie zatem tą superbohaterkę! ;)

 

Pracuje Pani jako położna środowiskowa. Na czym dokładnie ta praca polega, jakie są Pani zadania?


Do swojej położnej Podstawowej Opieki Zdrowotnej po poradę, może zgłosić się każda kobieta na każdym etapie swojego życia. Wystarczy wypełnić deklarację wyboru położnej. Najczęściej zgłaszają się do nas panie w ciąży
i po porodzie. Od 21 tygodnia ciąży każda kobieta powinna zostać skierowana, przez osobę prowadzącą ciążę, do położnej środowiskowej w celu objęcia jej edukacją przedporodową, zgodnie z obowiązującym rozporządzeniem Ministra Zdrowia, w sprawie standardu opieki okołoporodowej.


Ja prowadzę zajęcia z ciężarnymi w tzw. Szkole Rodzenia. Wzmacniam przez to zdrowie kobiet i ich dzieci poprzez przygotowanie do porodu, karmienia piersią i pielęgnacji noworodka. Podczas spotkań buduję dobre relacje z rodzicami. Jest to bardzo potrzebne, ponieważ po porodzie kobieta jest w nowej i trudnej sytuacji połogu. Dobre relacje sprawiają, że kobieta ma zaufanie do swojej położnej, a mnie ułatwia to pracę.


Czyli to zaufanie i więź z Panią sprawiają, że jest Pani nazywana położną do zadań specjalnych?


Myślę, że kobiety tak o mnie mówią, ponieważ bardzo wspieram mamy w karmieniu piersią. Po porodzie jest to największe zatroskanie rodziców. Często zanim kobieta dopasuje się ze swoim dzieckiem, ja jestem jej prawdziwym drogowskazem. Niektóre mamy mają złożone problemy laktacyjne i ja je skutecznie rozwiązuje, dlatego dostaje mnóstwo ciepła
i serdeczności od kobiet i ich rodzin. W mojej pracy jest to bardzo ważne.


Praca sprawia mi ogromną satysfakcję, ale jest też bardzo trudna. Czasami w miesiącu pokonuję samochodem ponad 1000 km, żeby dotrzeć do moich małych pacjentów. Powiem Pani, że zawód położnej w naszym mieście jest ogólnie szanowany. Każdy parking zostanie otwarty, nawet ten najbardziej strzeżony, kiedy powiem, że przyjechałam
z wizytą do noworodka.

 

"Podczas spotkań buduję dobre relacje z rodzicami."

 

Funkcjonuje Pani w sieci, prowadzi swojego fanpage’a. Czy często udziela Pani tam porad?


Tak, trzeba iść z duchem czasu. Kobiety bardzo często zadają mi tam różne pytania i staram się na nie odpowiadać na bieżąco. Na Facebook’u obalam mity, np. dotyczące diety matek karmiących. Odżywianie musi być zróżnicowane i zdrowe! Jeśli matka czuje się dobrze i jest odpowiednio zaopiekowana, takie same emocje przekazuje swojemu dziecku. Na swoim profilu informuję również o warsztatach, prowadzę je dla matek, teściowych, kobiet w ciąży. Porada laktacyjna jest to usługa medyczna i musi być kontakt bezpośredni z pacjentką.

 


Serdecznie zapraszam do kontaktu!

 

www.polozna-doradcalaktacyjny.pl
www.fb.com/indywidualna-praktyka-położnej-magdalena-zawadzka
tel. 502 173 449

Komentarze

Komentarze

Brak komentarzy.

Nie ponosimy odpowiedzialności za treść wypowiedzi zawartych w komentarzach i opiniach publikowanych przez Czytelników niniejszego serwisu. Publikowane komentarze są tylko i wyłącznie prywatymi opiniamii użytkowników serwisu. Zachowujemy oryginalną pisownię nadesłanych komentarzy.