Euforia Pole Dance zajęcia dla każdego!

25.11.2019 0 komentarzy
Autor: Paulina Ostrowska, Zdjęcia: Jaarts

Rozmawiam z Anną Żmudą – instruktorką aerial hoop i pole dance. Na co dzień prowadzi zajęcia w szkole Euforia Pole Dance i w krótkiej rozmowie opowie nam dla kogo jest ten rodzaj tańca, jak wpływa na naszą sylwetkę i zdrowie. Poznajcie też różne odmiany pole’a, Ania na pewno doda Wam odwagi jeśli jeszcze się wahacie nad pierwszym treningiem. :)

 

    

 

Dla kogo jest pole dance?


Pole dance jest dla wszystkich zainteresowanych, który stan zdrowia pozwala na bezpieczne wykonywanie ćwiczeń. Jest dla kobiet i mężczyzn, dla dzieci i dorosłych. Nasza najmłodsza kursantka miała 4 lata, mamy na sali też panie, które są babciami. Coraz częściej na zajęciach pojawiają się także mężczyźni!


Dużo osób, patrząc na figury, które wykonujecie od razu zakłada, że jest to niemożliwe w jego wykonaniu. Ile średnio czasu potrzeba, by wykonywać chociaż najmniejsze wariacje?


Na pierwszych zajęciach uczymy się podstawowych chwytów, obrotów, figur. Z tygodnia na tydzień tych elementów dochodzi. Już po 3 zajęciach możemy wykonywać proste układy choreograficzne! Oczywiście bardziej skomplikowane elementy wymagają więcej treningów, ale przy zaangażowaniu i chęci do wykonywania ćwiczeń - jest to możliwe dla każdego.


Są różne odmiany pole dance, opowiesz nam coś więcej? Czym się różnią?


Zwykle rozróżniamy 3 typy pole dance. Jednym z nich jest pole sport, któremu najbliżej do akrobatyki. Zawodnicy muszą wykonać konkretne elementy, oceniani są za poprawność wykonania – na przykład czy ich szpagat miał idealne 180 stopni. Tutaj też, by w układzie została zaliczona dana figura, liczy się długość jej wykonania, czystość, a także sposób wejścia i połączenia elementów. Innym rodzajem jest pole art.


Główny nacisk kładzie się na historię, którą przedstawia dana choreografia. Zwraca się uwagę na dobór elementów, zaakcentowanie ich w muzyce, a także charakteryzację i emocje. Równie artystycznym rodzajem jest exotic pole dance, który wykonuje się w specjalnych butach. Układ musi być sensualny, wiele elementów wykonuje się na parkiecie. Charakterystyczne dla tego stylu są zeskoki, kontrolowane spadki, figury w staniu na rękach.

 

  

 

Zobacz także >NOWOCZESNY PILATES DLA KAŻDEGO!<

 

Jak pole dance wpływa na naszą sylwetkę i zdrowie?


Wydaje mi się, że przede wszystkim wpływa na nasze samopoczucie, jest to sport sprawiający dużo satysfakcji, radości, który pomaga walczyć z lękami. Na pole dance wzmacnia się całe ciało - obręcz barkowa, brzuch, plecy, nogi. Ponadto rozciągamy się, co jest bardzo korzystne przy siedzącym trybie pracy i pomaga walczyć z bólem. Zauważalna jest także zmiana postawy.


Kiedy w Tobie zrodziła się pasja do takiej formy tańca i jak czujesz się w roli instruktora?


Pole dance spotkałam przypadkiem 5 lat temu w drodze do biblioteki, zobaczyłam informację o naborze do grup. I tak został w moim życiu. Wydaje mi się, że już w pierwszych miesiącach trenowania czułam, że chciałabym się w tym rozwinąć.


Bardzo dążyłam do tego, by być instruktorem, dużo trenowałam, interesowałam się nazewnictwem figur, szkoliłam się. Od trzech lat przekazuję swoją pasję i wiedzę dzieciom i dorosłym, jest to bardzo satysfakcjonujące i motywujące do ciągłego rozwoju.


Kilka słów za zachętę dla osób, którym jeszcze brakuje odwagi?


Pole dance jest piękną dyscypliną, która daje mnóstwo radości, przynosi wiele korzyści dla ciała i ducha. To możliwość poznania nowych osób i dzielenia z nimi pasji. Warto też wspomnieć, że naprawdę nic nie trzeba umieć, nie trzeba być silnym i być rozciągniętym. Wszystkiego Cię nauczymy!

 

 

"(...)jest to sport sprawiający dużo satysfakcji, radości, który pomaga walczyć z lękami.

Na pole dance wzmacnia się całe ciało"

 

 

Klaudia Berlińska
Euforia Pole Dance
Tkacka 63A

 

www.euforiapoledance.pl
www.fb.com/euforiapoledance
Instagram @euforiapoledance

 

k.batowska@gmail.com
euforiapoledance@gmail.com
tel. 501 448 050

 

Euforia Pole Dance zajęcia dla każdego!

Euforia Pole Dance zajęcia dla każdego!

Komentarze

Komentarze

Brak komentarzy.

Nie ponosimy odpowiedzialności za treść wypowiedzi zawartych w komentarzach i opiniach publikowanych przez Czytelników niniejszego serwisu. Publikowane komentarze są tylko i wyłącznie prywatymi opiniamii użytkowników serwisu. Zachowujemy oryginalną pisownię nadesłanych komentarzy.