10 Najlepszych Zawodów: Kierownik Sklepu Sportowego

29.12.2015
Autor: Michalina Wasilewska, Zdjęcia: Bartosz Mateńko

Satysfakcja, pieniądze, prestiż. Tego, w indywidualnej kolejności, oczekujemy od swojej pracy. Tylko, chociaż wiemy, czego oczekujemy, nie do końca wiemy jak to osiągnąć. I kiedy przychodzi czas na decyzję, na wybór studiów, na ukierunkowanie się – mamy czarną dziurę. Ale my postanowiliśmy wam pomóc. Znaleźliśmy 10 zawodów, które cieszą się dużym powodzeniem i przedstawiamy je Wam od tzw. kuchni. W tym numerze rozmawiamy z Martą Smużniak – kierownikiem sklepu Nike w Galerii Kaskada.

 

 

hot°: Od kiedy pracuje Pani jako kierownik sklepu i jakie warunki musiała Pani spełnić żeby uzyskać to stanowisko?


Marta Smużniak: Minęły zaledwie trzy miesiące od kiedy prowadzę sklep. Ale wcześniej było szkolenie i wyczerpujące przygotowania do otwarcia. Jakie warunki? Przejść pozytywnie dwu tygodniowe szkolenie i opanować w tym terminie całą wiedzę, która pozwala kierować sklepem. Każdy sklep ma swoje specyficzne struktury, których poznanie jest niezbędne.

 

hot°: Jakie cechy charakteru powinien Pani zdaniem posiadać idealny kierownik sklepu?


Przede wszystkim uczciwość. Dalej prawdomówność, zaradność, skrupulatność, cierpliwość i opanowanie. A także umiejętność przyznania się do błędu i ponoszenie za niego konsekwencji. Oczywiście nie oznacza to, że ja posiadam wszystkie te cechy w stu procentach.(śmiech)

 

hot°: Czym kierowała się Pani przy wyborze pracy?


Chyba zdecydował fakt, że jest to praca z ludźmi. Mam tu na myśli zarówno pracowników, jak i klientów. Ważne było dla mnie również to, że kierowanie sklepem nie jest monotonne. Są schematy, które trzeba powielać, ale nigdy nie wiadomo co wydarzy się następnego dnia.

 

 

hot°: Jakie korzyści daje Pani ta praca?


Po pierwsze nauczyłam się wielu nowych rzeczy i tak naprawdę uczę się ich każdego dnia, bo każdy dzień stawia przede mną inne wyzwania. A nowe doświadczenia są ogromnie cenne. Poza tym obcowanie i poznawanie nowych ludzi sprawia, że nie tylko uczę się relacji z innymi, ale poznaję lepiej samą siebie. I bardzo ważną sprawą są również szkolenia, w których mam szansę brać udział i się rozwijać.

 

hot°: A jak wygląda strona finansowa?


Niestety nie mogę odpowiedzieć na to pytanie. Ale mogę zdradzić, że tak jak to również ma miejsce w innych sklepach, wynagrodzenie jest zależne od sprzedaży. Myślę, że grudzień jest ulubionym miesiącem wszystkich kierowników.

 

 

hot°: Jak wygląda Pani typowy dzień pracy?


Najlepsze w tej pracy jest właśnie to, że nie ma takiego „typowego dnia”. Mogę oczywiście wymienić elementy, które zdarzają się codziennie, takie jak: obsługa klientów, wystawianie faktur, przyjmowanie zwrotów, sprawdzanie dostawy, pozostawanie w stałym kontakcie z biurem. Ale zdarzają się również sytuacje nieszablonowe, awaryjne, w których trzeba działać szybko i radzić sobie ze stresem.

 

hot°: Jakie są główne zadania kierownika sklepu?


Kierownik przede wszystkim ponosi odpowiedzialność za dobre funkcjonowanie sklepu. Musi dopilnować wszystkiego. Począwszy od tego, czy działają wszystkie światła, a skończywszy na tym, czy zgadzają się finanse. Dba o odpowiedni wygląd sklepu oraz, by obsługa klientów spełniała wszelkie standardy.


hot°: Co jest najtrudniejsze w pani pracy?


Najtrudniejsze jest pamiętanie o wszystkim, dosłownie wszystkim na raz. Jestem strasznym raptusem i zawsze miałam problem ze skrupulatnością. Nauczyłam się spisywać na kartce rzeczy, które muszę zrobić, to bardzo pomaga. I wiem, że jeśli czegoś nie zrobię od razu, to potem już mogę nie zrobić tego wcale. Dlatego ogromnie ważna dla mnie jest systematyczność i jest to rzecz nad którą wciąż muszę pracować.


Drugim trudnym zadaniem jest tworzenie klimatu pracy i zarządzanie ludźmi. Ja mam to szczęście, że udało mi się znaleźć dobrych pracowników, którzy bardzo ułatwiają mi to zadanie. Ale oczywiście cierpliwość jest tu na wagę złota.

 

 

hot°: Sklep którego jest Pani kierownikiem oferuje odzież sportową. Co wyróżnia ją na tle produktów innych firm?


Nasz sklep oferuje oryginalne produkty marki Nike, której raczej nie trzeba nikomu przedstawiać. Odzież sportowa, którą posiadamy cechuje specjalna technologia opracowana pod tym kątem. Ale nie chciałabym teraz o tym opowiadać. Warto przyjść do nas i samemu przekonać się o właściwościach naszego asortymentu. Oczywiście poza odzieżą typowo treningową, kolekcja Nike ma fantastyczne rzeczy nadające się do chodzenia na co dzień, w których można czuć się swobodnie oraz modnie.

 

hot°: Jakie jest w tej chwili zapotrzebowanie na odzież sportową?


Muszę przyznać, że nie spodziewałam się, że tak wiele osób w naszym mieście aktywnie uprawia sport. Bardzo dużo osób biega, a jeszcze więcej odwiedza siłownie oraz kluby fitness. Nasze produkty świetnie sprawdzają się podczas treningu, dlatego wiele osób z chęcią je kupuje.

 

 

hot°: Czy jest Pani usatysfakcjonowana i spełnia się w swoim zawodzie?


Mogę powiedzieć, że tak, bo cieszy mnie to co robię. Świetny zespół ludzi, z którymi pracuję, sprawia, że przychodzę do pracy uśmiechnięta i taka też z niej wychodzę. Mimo, że czasem są sytuacje gdy coś się nie zgadza, coś się popsuje, trzeba rozwiązać kilka problemów. To tylko dodaje dodatkowej adrenaliny i sprawia, że nie jest nudno. A fakt, że w końcu udaje się wyprostować każdą sytuację, sprawia że wiem, że jestem na właściwym miejscu.

 

hot°: Czy zawód ten daje możliwości rozwoju i pozwala mieć widoki na przyszłość?


Myślę, że każda praca daje takie możliwości, bo każda uczy czegoś nowego. Zawsze stoją przed nami nowe perspektywy i w każdym zawodzie otwierają się dla nas nowe drzwi. Moje firma wciąż się rozwija, co sprawia, że ja jako kierownik mam również ku temu szansę.