10 Najlepszych Zawodów: Tatuażysta – Elvis Tattoos

15.03.2016 0 komentarzy
Autor: Dawid Korniak, Zdjęcia: Archiwum Elvis Tattoos

Satysfakcja, pieniądze, prestiż. Tego, w indywidualnej kolejności, oczekujemy od swojej pracy. Dodatkowo chcemy poznawać interesujących ludzi, mieć szansę rozwoju zawodowego i ani przez chwilę nie czuć nudy. I kiedy przychodzi czas na decyzję, na wybór studiów lub zmianę obecnego zawodu – mamy czarną dziurę. Ale my postanowiliśmy Wam pomóc. Znaleźliśmy 10 zawodów, które cieszą się dużym powodzeniem i przedstawiamy je Wam od tzw. kuchni. W tym wydaniu gazety Hot Magazine, rozmawiamy ze szczecińskim tatuażystą – Elvisem.

 

 

hot°: Skąd wziął się pomysł na ten zawód? Czy byłeś zapalonym rysownikiem?;)


Od zawsze rysowałem. W szkole wszystkie zeszyty były na ostatnich stronach porysowane. Natchnieniem były komiksy i ilustracje chociażby takich rysowników jak Jim Lee. Na jakiś czas zostawiłem rysowanie na rzecz sportu itp. Ale całe szczęście - z rysowaniem jak z jazda na rowerze :).Tatuaże podobają mi się od zawsze, a najbardziej w pamięć zapadły mi sceny z filmów oglądanych w okresie dzieciństwa, gdzie okazywało się, że któryś z bohaterów jest członkiem Yakuzy, a ciało prawie w całości jest pokryte przez tatuaże.

 

Pierwsze kroki stawiałem za namową zaprzyjaźnionego tatuażysty i udało mi się połączyć rysowanie z pracą maszynki, z igłą i tuszem - a każdy wykonany poprawnie wzór motywował mnie do dalszej pracy


hot°: Jakie kursy należy ukończyć, aby zostać tatuażystą? Gdzie takich szukać?


Najlepsza droga, to odbycie stażu w profesjonalnym studiu. Wszystko zależy od tego czy właściciel będzie miał miejsce oraz czas, ale przede wszystkim ochotę przekazywać komuś swoją wiedzę.

 

 


hot°: Co jest najważniejsze w Twoim fachu, a co najtrudniejsze?


Dokładność, cierpliwość i zmysł estetyczny oraz wyobraźnia –wszystko razem, jednocześnie - jest najtrudniejsze, ponieważ czasami ciężko przenieść pomysły klientów na kartkę, a następnie na skórę.


hot°: Jaki był najbardziej szalony tatuaż w Twoim wykonaniu?


Najbardziej szalonego nie potrafię sobie przypomnieć, ponieważ raczej nie mam klientów, którzy pragną wytatuować sobie słonika lotto. Jednakże niezwykle szalone było chyba zrobienie tatuaż u 75-cio letniej Pani, która zażyczyła sobie imię męża z malutką, kolorową różą na łopatce...A na koniec zapytała czy może wieczorem wypić lampkę szampana, bo chciałaby tatuaż pokazać mężowi :)

 


hot°: Czy sam również posiadasz tatuaże? Czy mają one dla Ciebie większe znaczenie?


Pewnie, że tak, ale mam zamiar mieć jeszcze więcej :) Moje tatuaże mają znaczenie ze względu na symbolikę i jak na razie wszystkie elementy są raczej przemyślane. Uważam, że tatuujemy się z 3 powodów. Pierwszy, to symbolika - znaczenie, gdyż tatuaże mają nam o czymś przypominać, symbolizować czasami nasze cechy albo dany etap w życiu. Drugi, to czysta estetyka…czyli osoby którym podoba się wytatuowane, kolorowe ciało bądź dane motywy, które chcą umieścić na skórze i w końcu trzeci powód…Moda…czyli motywy, które pojawiają się okresowo - tak jak kiedyś tribal na lędźwiach, a teraz ptaszki itp.


hot°: Czy tatuaże są Twoją pasją? Jak długo w tym siedzisz? Co jest dla Ciebie satysfakcjonujące w tej pracy? A może jest coś, co Cię denerwuje?;)


Zdecydowanie nie podchodzę do tego jak do zwykłej pracy, dlatego wstając rano nie myślę „Kurczę znowu”. Dzięki temu obniżam poziom frustracji do zera - polecam :). Tatuuję od ponad sześciu lat i najbardziej satysfakcjonujące jest zadowolenie klienta - jest to taki szczególny rodzaj uśmiechu, który pojawia się przy przeglądaniu w lustrze po skończonej pracy :) A co mnie denerwuje? Może po prostu, kiedy klient nie dba o tatuaż po zakończonej sesji :)


hot°: Kto nie powinien robić sobie tatuażu? Czy są jakieś wyznaczniki?


Myślę, że najlepiej zobrazuje to sytuacja, w której wchodzi klient do studia i mówi „dzień dobry chciałbym tatuaż” - Jaki? - „Nie wiem, taki tutaj” i wskazuje na ramię… Takie rzeczy się zdarzają i myślę, że takie osoby najczęściej po jakimś czasie żałują, że zrobiły sobie tatuaż. Wyznacznikiem chyba powinna być świadomość, że tatuaż zostaje na całe życie, a usuwanie jest bolesne i kosztowne. Należy być również świadomym u kogo robimy tatuaż, poznać dotychczasowe prace tatuażysty, jego styl i nie sugerować się ceną. Bo jak to ktoś kiedyś powiedział - „Tanie tatuaże nie są dobre, a dobre tatuaże nie są tanie”.

 


hot°: Jak wygląda proces „poprawiania” tatuażu?


To zależy… Jeżeli poprawiamy tatuaż, który po kilku latach stał się jaśniejszy i chcemy tak jakby go odświeżyć - to nie jest rzecz skomplikowana. Jeżeli natomiast mówimy o tzw. cover up, czyli zakryciu starego tatuażu nowym, to jest o wiele bardziej skomplikowane, ponieważ często, aby pozbyć się niechcianego wzoru, należy kilkakrotnie wbić tusz i co najważniejsze odpowiednio dobrać nowy wzór. Dzięki temu można ze starego, czarnego tribala, zrobić naprawdę fajny, czasami kolorowy tatuaż :)

 

hot°: Jak to jest z piciem alkoholu po wykonaniu tatuażu?;) Z tego co słyszałem to są różne szkoły… niektórzy mówią, że w niczym to nie wadzi, inni zaś twierdzą, że nie powinno się go spożywać parę dni po.


Zdarzało mi się tatuować osoby, które nawet podczas tatuowania musiały pić alkohol, bo inaczej nie radziły sobie z bólem, ale generalnie nie polecam tego typu znieczulenia. Aby nasz organizm lepiej tolerował niedogodności związane z wbijaniem igły w skórę, najlepiej na sesje przyjść wypoczętym, wyspanym, najedzonym. Zwłaszcza jeżeli robimy duże tatuaże i na fotelu spędzimy kilka godzin. Proces gojenia tatuażu jest bardzo istotny, dlatego jeżeli już ingerujemy w nasze ciało i robimy coś, co teoretycznie zostanie z nami na całe życie, to lepiej przestrzegać zasad i odpuścić sobie jeden imprezowy weekend :P

 


hot°: Pewnie dużo rozmawiasz ze swoimi klientami. Czy częściej ludzie decydują się na tatuaż, gdyż chcą uwiecznić jakąś chwilę ze swojego życia, chcą aby miały one znaczenie sentymentalne – czy raczej częściej trafiają się osoby, które chcą zrobić sobie tatuaż, chociażby dla „lansu”.


Na szczęście większość moich klientów robi przemyślane tatuaże i często wiążą się z jakimiś wydarzeniami z ich życia lub chcą po prostu uwiecznić coś, co jest dla nich istotne. Od portretów mamy, babci, Lorda Vadera lub Żółwi Ninja, po sentencje i daty albo chociażby znaki zodiaku. Oczywiście zdarzają się osoby, które myślą, że tatuaż, to tak zwane „+10 do zajebistości”, ale jest ich zdecydowanie mniej 


hot°: Czy zdarzyło się Tobie odmówić zrobienia tatuażu?;)


Oczywiście, że tak! Nie robię tatuaży w szczególnie widocznych miejscach, takich jak dłoń, szyja czy twarz - osobom młodym. Niestety żyjemy w społeczeństwie, w którym podlegamy ocenie i przez tatuaż możemy zamknąć sobie drzwi do dobrej pracy albo nie spodobamy się ojcu nowej dziewczyny. Dlatego rozsądek, a nie moda czy chęć lansu - powinien być wyznacznikiem.

 

 

Elvis Tattoo Studio
al. Piastów 62, Szczecin
tel. 513 220 739
Elvis na Facebook

 

#elvis #elvistattoo #tattoo #tattoos #tattooed #tattooart #studio #work #happy #szczecin #hotmagazine

Zdjęcie zamieszczone przez użytkownika Hot Magazine (@hot_magazine_szczecin)

 

#szczecin #elvis #elvistattoo #hotmagazine #tattooart #tattoos #tattoo #like #follow

Zdjęcie zamieszczone przez użytkownika Hot Magazine (@hot_magazine_szczecin)

Komentarze

Komentarze

Brak komentarzy.

Nie ponosimy odpowiedzialności za treść wypowiedzi zawartych w komentarzach i opiniach publikowanych przez Czytelników niniejszego serwisu. Publikowane komentarze są tylko i wyłącznie prywatymi opiniamii użytkowników serwisu. Zachowujemy oryginalną pisownię nadesłanych komentarzy.