Edukacyjne Programy Astronomiczne, czyli Lipcowa Astronomia

05.07.2016 0 komentarzy
Autor: Marcin Biskupski, Zdjęcia: Archiwum NASA

Astronomia nigdy nie była tak dostępna jak dziś. Programy komputerowe, aplikacje na smartfony, ogrom informacji w internecie. Uprawiać hobby jest dziś z jednej strony łatwo, z drugiej trudno. Na co bowiem się zdecydować gdy do wyboru mamy tak dużo? W tym odcinku przedstawiamy proste w obsłudze, edukacyjne programy astronomiczne.

 

Widok całego nieba w Stellarium

 

Jednym z najbardziej popularnych programów jest darmowy Stellarium. To wirtualne planetarium pozwala na wycieczkę po niebie bez wychodzenia z domu. Doskonały do nauki gwiazdozbiorów. Prócz gwiazd tworzących konstelacje pokazuje ich kształty, a nawet rysunki bogów, zwierząt, czy przedmiotów od których powstały ich nazwy. Potrafi wyświetlać także gwiazdozbiory innych kultur świata – chińskie, egipskie, mongolskie, koreańskie i wiele innych.


Program pokazuje gdzie znajdują się aktualnie widoczne planety na niebie i prezentuje podstawowe informacje o nich. Dowiemy się jak nazywają się jasne gwiazdy oraz z których regionów sklepienia możemy spodziewać się meteorów, czyli spadających gwiazd. Bardziej dociekliwi mogą pobawić się ciekawymi dodatkami symulującymi na przykład widok Ziemi z innych planet. Ogromną zaletą Stellarium jest jego wygląd. Dopracowany graficznie, plastyczny i przyjemny dla oka obraz, zachęca do nauki nieba. Program można pobrać ze strony: www.stellarium.org

 

Zabawa grawitacją w Universe Sandbox 2


Universe Sandbox jest programem innego typu. To symulator układów planetarnych i gwiezdnych, którego możliwości są ogromne! W skrócie można to nazwać zabawą grawitacją. Program pozwala uczyć się astronomii dzięki wbudowanym symulacjom np.: Układu Słonecznego, najbliższego otoczenia gwiezdnego czy galaktycznego. Dostępne są również systemy księżyców Jowisza, Saturna, a nawet Urana i Neptuna. Prawdziwa zabawa zaczyna się: gdy zechcemy stworzyć swój własny układ planetarny lub pomajsterkować przy naszym rodzimym, na przykład zmieniając ciężar poszczególnych planet lub Słońca.

 

Gwiazdozbiory w Stellarium

 


Polecam dodać Ziemi tyle masy ile posiada nasza gwiazda i obserwować chaos, który się stworzy! Program występuje w dwóch wersjach: Legacy (9.99$) oraz Sandbox 2 (24.99$). Powyżej opisane są funkcje tańszej wersji. Droższa zawiera fantastycznie stworzone symulacje kosmicznych kataklizmów i jest znacznie bardziej rozbudowana niż „Legacy”.


Programy są dostępne na stronach: www.universesandbox.com/download lub na www.universesandbox.com.

 

Symulacja czarnej dziury w Universe Sandbox 2

 


Na uwagę zasługują również aplikacje mobilne, dzięki którym na żywo można poznawać niebo bez tradycyjnej, papierowej mapy, śledzić stację kosmiczną czy obserwować tzw. flary Irydium – „zajączki” puszczane do nas od anten określonych satelitów.


Wybór aplikacji jest ogromny, warto zatem poświęcić czas by wybrać odpowiednią dla siebie. Wiodącymi tego typu apkami są mapa nieba SkEye, działająca podobnie do Google Sky Map czy SatSky pokazująca pozycję sztucznych satelitów Ziemi łącznie ze stacją kosmiczną i wcześniej wspomnianymi flarami.


W elektronicznym szale warto również pamiętać, że prawdziwe niebo jest nad nami i warto od czasu do czasu na nie spojrzeć bez pomocy współczesnych zabawek.

 

Układ księżyców Saturna w Universe-Sandbox

 

Informacje na temat wydarzeń astronomicznych w Szczecinie znajdziecie na stronie:
www.astronomia.szczecin.pl

Komentarze

Komentarze

Brak komentarzy.

Nie ponosimy odpowiedzialności za treść wypowiedzi zawartych w komentarzach i opiniach publikowanych przez Czytelników niniejszego serwisu. Publikowane komentarze są tylko i wyłącznie prywatymi opiniamii użytkowników serwisu. Zachowujemy oryginalną pisownię nadesłanych komentarzy.