Atrakcje na Wybrzeżu! - Kołobrzeg, Mielno, Ustronie Morskie

09.07.2019
Autor: Magdalena Oleśniewicz, Zdjęcia: Archiwum miejsc

Przed nami długo wyczekiwane wakacje, pogoda wyjątkowo nam dopisuje, jest to więc idealny moment na zaplanowanie nadmorskich eskapad. Wybrzeże oferuje mnóstwo atrakcji, każda z miejscowości może pochwalić się ciekawymi miejscami, które przyciągają rzesze turystów. Wybraliśmy dla Was kilka pozycji wartych odwiedzenia, w okolicach Kołobrzegu, Mielna i Ustronia Morskiego. Zobaczcie co dla Was przygotowaliśmy i ruszajcie naprzód ku nowej przygodzie!

 

 

______________________________________________________________________________

 

KOŁOBRZEG

 

 

Latarnia Morska Kołobrzeg

 

ul. Morska 1, Kołobrzeg

tel. 94 35 204 47, 502 058 767, 502 058 870

www.latarnia.kolobrzeg.pl

 

 

Pierwsze światło latarni morskiej w Kołobrzegu zapalono w 1666 roku. Świeciło ono jednak okresowo, wyłącznie w czasie oczekiwania na przybycie statków. Na stałe światło latarni kołobrzeskiej zapalono dopiero 200 lat później, służył temu maszt z wysięgnikiem zamontowanym na stacji pilotów. Obecnie wieża latarni wznosi się na wysokość 26 m nad terenem a jej zasięg dochodzi do 16 Mm. Światło latarni wznosi się na wysokości 36,5 m. Z góry można podziwiać widok na morze, kołobrzeski port oraz panoramę miasta.

  

 

Molo w Kołobrzegu

 

Bulwar Jana Szymańskiego, Kołobrzeg

tel. 94 355 15 0

 

 

Współcześnie istniejące molo zostało oficjalnie otwarte 19 czerwca 1971. Konstrukcja ma długość 220 metrów i szerokość 9 metrów, a pomost spacerowy znajduje się około 4,5 metra nad poziomem morza. Na końcu pomostu znajduje się dwupoziomowa głowica, która może być wykorzystana jako przystań dla małych statków wycieczkowych. Molo w Kołobrzegu ma trzy kondygnacje - tarasy widokowe. Molo jest dostępne przez całą dobę, wstęp jest bezpłatny. Kołobrzeskie molo jest obowiązkowym punktem na mapie miasta.

 

 

Port Morski Kołobrzeg

 

ul. Portowa 41, Kołobrzeg

tel. 94 351 67 65

www.zpm.portkolobrzeg.pl

 

 

Port Pasażerski zlokalizowany jest przy ul. Towarowej w jednym z najbardziej atrakcyjnych turystycznie miejsc w Kołobrzegu. W porcie pasażerskim na stałe cumuje i obsługuje rejsy 6 statków pasażerskich, w tym jedna na trasie międzynarodowej Kołobrzeg – Bornholm. Port Rybacki zlokalizowany jest przy ulicy Szyprów i cumują tutaj kutry, łodzie rybackie i jednostki turystyczno - wędkarskie. Marina Solna zlokalizowana jest przy ul. Warzelniczej i rocznie odwiedza ją przeszło tysiąc jachtów z całego świata.

 

 

Muzeum Oręża Polskiego

 

ul. Emilii Gierczak 5, Kołobrzeg

tel. 94 352 12 88

www.muzeum.kolobrzeg.pl

 

 

Pierwotnie Muzeum powstało jako muzeum regionalne. Podstawą zbiorów stały się zabytki archeologiczne pochodzące z wykopalisk na terenie wczesnośredniowiecznego Kołobrzegu. Muzeum zlokalizowano w odbudowanej specjalnie w tym celu XV- wiecznej kamieniczce przy ul. ppor. Emilii Gierczak 5. Misją „Muzeum Oręża Polskiego” w Kołobrzegu jest ochrona materialnego i duchowego dziedzictwa kulturowego związanego z historią i tradycją Wojska Polskiego, Ziemi Kołobrzeskiej oraz Województwa Zachodniopomorskiego.

 

 

Ratusz Miejski

 

ul. Ratuszowa 13

www.kolobrzeg.pl/ratusz-miejski

 

 

Ratusz to od wieków zamek mieszczan, wizytówka miasta. Już w 1380 r. na rynku stanęła siedziba Rady Miejskiej. Materiały ikonograficzne ukazują nam jego wspaniały wygląd. Rozety, blanki, maswerki i fryzy zdobiły go, tworząc dzieło koronkowej roboty o malarskim wręcz charakterze. Ratusz wyglądem przypomina średniowieczny zamek - wieże i blanki strzelnicze mogą świadczyć o jego obronnym charakterze. Nigdy jednak celom militarnym nie służył, projektant zaakcentował w ten sposób militarną historię miasta.

 

 

Miasto Myszy

 

ul. Morska 2, 78-100 Kołobrzeg

tel. 575 657 195

www.miastomyszy.pl

 

  

 

Miasto Myszy w Kołobrzegu to wyjątkowe miejsce, które odczarowuje te małe gryzonie, przedstawiając je jako domowych pupili, zwierzątka inteligentne, niezwykle zwinne i takie, w których można się po prostu zakochać. „Miasto Myszy” to niesamowite miejsce pulsujące energią ok. 500 małych myszek, ukryte w podziemiach dawnego Kapitanatu Portu Morskiego (Port Pasażerski vis a vis statków wycieczkowych). Wnętrze Miasta Myszy odwzorowuje mysią norę porośniętą zieloną trawą i korytarze z oryginalnymi rurami w fluorescencyjnych.

 

 

 

______________________________________________________________________________

 

 

MIELNO

 

 

Latarnia morska Gąski

 

ul. Latarników, Gąski

 

 

Niewątpliwie największą atrakcją turystyczną jest latarnia morska w Gąskach. Została zbudowana w czasie zimy na przełomie 1877/78r., mierzy 50,2 m. wysokości i jest drugą co do wielkości latarnią morską w Polsce. Posiada masywne fundamenty, obsadzone na ośmiokątnej podstawie o średnicy 11,3 m. Światło latarni jest widoczne przy dobrej pogodzie z odległości 19,5 mili morskiej- co daje około 36 kilometrów. Jest udostępniona do zwiedzania. Na szczyt prowadzą kręte schody, a widok z tarasu zapiera dech w piersiach.

 

 

Promenada Przyjaźni

 

ul. Promenada Przyjaźni, Mielno

 

 

Promenada Przyjaźni to główny deptak spacerowy, który wytyczono wzdłuż mieleńskiej plaży. Długość promenady to niespełna 1,5 kilometra. Została wybudowana w pierwszych latach XX stulecia, by wzmocnić brzeg i chronić miasto przed falami w czasie sztormów. Aleja posiada wszystko, czego należy oczekiwać po porządnym nadmorskim bulwarze - zejścia i zjazdy na plaże przystosowane do potrzeb osób niepełnosprawnych, stragany z pamiątkami i gadżetami, smażalnie ryb, kawiarenki, restauracje, lodziarnie, komfortowe ławeczki, oświetlenie.

 

 

Leśna Pętla Przygód i Tajemnic

 

Mielno

 

 

Leśna Pętla Przygód i Tajemnic w Mielnie jest to rodzaj ścieżki przyrodniczej, która prowadzi przez charakterystyczne dla nadmorskiego lasu stare wydmy oraz inne obiekty: grodziska i bunkry. Najbardziej charakterystyczne elementy ścieżki to wielkie figury szyszek, kładka łącząca dwa grodziska, taras widokowy oraz dwa nowe „opakowania” bunkrów. To typowo rodzinny produkt, wielka frajda dla dzieci i zachęta do odwiedzenia tego niezwykłego zakątka Mielna. Trasa ścieżki łączy 3 miejscowości: Mielno, Mielenko i Chłopy. 

 

 

Skarbnica Wioski Rybackiej

 

 

Nowo otwarty, nowoczesny multimedialny obiekt niedawno udostępniony dla turystów. Skarbnica Wioski Rybackiej to nowoczesny, multimedialny obiekt łączący funkcje muzealne i edukacyjne. W „Skarbnicy" o powierzchni niemal 400 m kw. znajduję się m.in. ekspozycja przedstawiająca historię Chłopów. W budynku są gromadzone lokalne pamiątki związane z tradycjami rybackimi, znajdą się tam także ekspozycje związane z Bałtykiem, ekologią, środowiskiem morskim itp.

 

 

Port Rybacki w Unieściu

 

ul. Rybacka,Unieście

 

 

Port Rybacki w Unieściu stanowi on przedłużenie ulicy Rybackiej o część nadbrzeżną zlokalizowaną na wydmie. Rybołówstwo jest jednym z najważniejszych źródeł utrzymania dla mieszkańców nadmorskich miejscowości. Na terenie portu znajdują się sieciarnie, warsztaty itp. Nieopodal linii brzegowej znajduje się wyciągarka transportująca łodzie na brzeg. Okolica portu to świetne miejsce do łowienia ryb. Gatunki ryb najczęściej łowione przez miejscowych rybaków to łosoś, śledź i węgorz. Można je zakupić na miejscu bezpośrednio od rybaków.

 

 

Park Linowy Tukan

 

ul. Chmielna 4, Mielno

tel. 605 767 022, 501 679 550

www.parkmielno.pl

 

  

 

Wypoczywając nad morzem w Mielnie z pewnością warto odwiedzić Park Linowy Tukan. Niedaleko plaż, około 5 minut od centrum miasteczka znajduje się Park Linowy, w którym czeka ponad 70 atrakcji dla dorosłych i dzieci na 4 zróżnicowanych trasach. Trasa dziecięca to 18 przeszkód linowych dla dzieci mierzących co najmniej 130 cm wzrostu. Trasa przebiega 2 metry ponad ziemią i oferuje mnóstwo adrenaliny oraz świetną zabawę. Dodatkową atrakcją są tu trzy zjazdy tyrolskie, najdłuższy z nich o długości około 80 metrów.

 

  

_____________________________________________________________________________

 

 

USTRONIE MORSKIE

 

 

Pole Golfowe Alte Farm

 

ul. Rusowo 57, Ustronie Morskie

tel. 608 350 900

www.alte-farm.pl

 

 

W kompleksie „Alte Farm” znajdziecie kawiarnię z restauracją, basen, wypożyczalnię sprzętu sportowego i rowerów, boisko do siatkówki, plac zabaw dla dzieci oraz miejsce na zorganizowanie grilla i ogniska. Każdy kto chciałby nauczyć się podstaw i poćwiczyć na golfowej strzelnicy, może to zrobić na obiekcie „Alte Farm”. Golf Driving Range i 9 dołków – to miejsce przeznaczone do nauki gry w golfa oraz treningu zaawansowanych graczy. W golfa grać może każdy, niezależnie od wieku, płci czy tez kondycji ruchowej.

 

 

Nowy Western Park

 

ul. Kolejowa, Ustronie Morskie

tel. 501 536 770

www.westernpark.com.pl

 

 

Wizyta w Nowy Western Park ma charakter edukacyjno - rozrywkowy. Uczestnicy oprócz zabawy zdobywają wiedzę o plemionach Indian oraz trudach, jakie znosili pierwsi osadnicy na Dzikim Zachodzie. Zwiedzają Western Park oglądając tipi, wysłuchują krótkiej historii, oglądają oryginalne stroje oraz narzędzia codziennego użytku. Obsługa w oryginalnych indiańskich i kowbojskich strojach fantastycznie wpływa na dziecięcą wyobraźnię. Na terenie Western Parku znajduje się m.in. trampolina, plac zabaw oraz równoważnia indiańska.

 

 

Park linowy Gibon

 

ul. Graniczna, Ustronie Morskie

tel. 608 400 727

www.gibonpark.pl

 

  

 

Park Linowy Gibon powstał w Ustroniu Morskim w 2012 roku Przed każdym sezonem park jest modernizowany i unowocześniany tak, aby goście co roku byli zaskakiwani nowościami. Parki linowe to świetny sposób na poprawę kondycji psycho - fizycznej na łonie natury. Trasy podzielone na rożne stopnie trudności od maluszków po dorosłych każdy z rodziny znajdzie coś dla siebie, zabawę można zacząć od tras niskich od 0,5m nad ziemią, aż po trasy usytuowane w koronach drzew około 13m nad ziemią. Wspaniała zabawa dla całej rodziny! 

 

Molo Ustronie Morskie

 

 

Molo w Ustroniu Morskim jest ciekawą atrakcją turystyczną tej nadmorskiej, typowo letniskowej miejscowości. W Ustroniu Morskim znajdują dwa mola spacerowe o długości około 100 metrów. Jedno zlokalizowane jest w okolicy przystani rybackiej (przedłużenie ul. Rybackiej), drugie pomiędzy ulicami Ku Morzu (Sianożęty) i Nadbrzeżną (Ustronie Morskie). Jest jeszcze jeden obiekt. To prywatne molo na przedłużeniu ul. Nadbrzeżnej - znajduje się tam taras o powierzchni 400 metrów i restauracja. Wstęp na molo jest bezpłatny.

 

 

Aquapark Helios

 

ul. Polna 3, Ustronie Morskie

tel. +48 94 351 50 95

www.gosir-ustronie-morskie.pl

 

 

Aquapark Helios to wyjątkowa propozycja dla każdego kto wypoczywa w Ustroniu Morskim. Helios to nowoczesny kompleks basenowy, znajdujący się w Gminnym Ośrodku Sportu i Rekreacji w Ustroniu Morskim. Miejsce to stanowi wyjątkową ofertę urozmaicającą wypoczynek nad morzem. Zarówno rodziny z dziećmi, jak i grupy znajomych znajdą tu coś dla siebie. Aquapark został podzielony na część otwartą i zamkniętą. Na terenie kąpieliska otwartego znajduje się również boisko do siatkówki plażowej oraz plac zabaw dla dzieci.

  

 

Splat-Shot Paintball

 

ul. Grąbnica 2, Ustronie Morskie

tel. 796 999 152

www.splat-shot.pl

 

 

Świetną atrakcją dla żądnych wrażeń jest znajdujące się w samym Ustroniu Morskim, pole paintballowe, o powierzchni aż 8000 m2. Oprócz samej strzelaniny, liczyć tu można na ciekawe przeszkody odpowiednio dostosowane do przeróżnych scenariuszy gier. Czeka też na Was profesjonalny sprzęt i pełne wyposażenie (marker Empire BT-4 Combat Slice, nabita butla Empire HP 0,8L, maska ochronna, umundurowanie, rękawice ochronne). Znajdziecie tu miejsce na grilla i ognisko, relaksujący kącik do odpoczynku oraz możliwość noclegu.

 

 

 

Atrakcje na Wybrzeżu! - Kołobrzeg, Mielno, Ustronie Morskie

Atrakcje na Wybrzeżu! - Kołobrzeg, Mielno, Ustronie Morskie