Co warto zwiedzić w Berlinie?

25.01.2023 0 komentarzy
Autor: Redakcja, Zdjęcia: Redakcja

Berlin jest niezwykle ciekawym miejscem, łączącym elementy historyczne z nowoczesnymi atrakcjami. Z pewnością każdy, kto wybierze Berlin jako kierunek swojej podróży, znajdzie coś dla siebie. Stolica Niemiec jest idealnym kierunkiem zarówno na weekendowy wypad, jak i na tygodniowy urlop. Według CEE Travel and Payment Intentions Study 2022 najczęstszym kierunkiem Polaków na weekendowe wyjazdy jest właśnie m.in. Berlin. Jest to świetny kierunek zwłaszcza dla mieszkańców Szczecina, których dzieli zaledwie kilka godzin autem czy autobusem od stolicy naszego zachodniego sąsiada. Zatem co można tam zobaczyć?

 

Brama Brandenburska

Tego zabytku chyba nie trzeba nikomu przedstawiać. Jest to jedna z najsłynniejszych i najbardziej rozpoznawalnych budowli w Berlinie, która stanowi symbol Pokoju i Wolności. Została wybudowana pod koniec XVIII wieku i jest to gratka dla każdego pasjonata architektury. Z pewnością zaprze dech w piersiach każdemu, a zwłaszcza nocą, gdy miasto jest pięknie oświetlone.

 

Brama Brandenburska w Berlinie

 

 

East Side Gallery

Galeria mieści się na fragmencie Muru Berlińskiego, która mierzy 1316 m. Została stworzona przez artystów z całego świata i mieści się na niej 106 obrazów. East Side Gallery jest uznawana za najdłuższą na świecie galerię sztuki na świeżym powietrzu. Dziś Galeria East Side jest jednym z najczęściej odwiedzanych miejsc turystycznych w Berlinie, ponieważ jest pięknym symbolem radości ze zwycięstwa nad niemieckim podziałem. Każda osoba wrażliwa na historię i sztukę z pewnością powinna odwiedzić to miejsce.

 

East Side Gallery Berlin

 

 

Berliner Fernsehturm (Wieża telewizyjna)

Berlińska Wieża Telewizyjna, która mierzy 368 metrów, jest najwyższym budynkiem w Niemczech oraz czwartym najwyższym obiektem w Europie. Jest jednym z najczęściej zwiedzanych zabytków z Niemczech, co nie powinno nikogo dziwić, bo widok z tarasu na panoramę Berlina wprost jest oszałamiający! Bilet na taką przyjemność kosztuje 25,50 € dla dorosłych, 20,40 € dla studentów, 15,50 € dla dzieci w wieku 4-14, a nasze pociechy do 3 roku życia wchodzą za darmo.

 

Wieża telewizyjna. Atrakcja Berlina

 

 

Pomnik Pomordowanych Żydów Europy

Zabytek znajduje się w centrum Berlina. Jest miejscem pamięci ofiar Holocaustu w Niemczech. Jego powstanie zainicjowali Lea Rosh i Eberhard Jäckel, a projektem zabytku zajął się Peter Eisenman. Pomnik tworzy niemal 3 000 betonowych bloków ustawionych w szeregach, które łącznie zajmują 19 000 m². Ułożone bloki o różnej wysokości tworzą pewnego rodzaju labirynt, będący metaforą tego miejsca. Nie jest to atrakcja komercyjna, ale będąc w Berlinie warto go odwiedzić i poznać jego historię.

 

Pomnik pomordowanych żydów w Berlinie

 

 

 

Most Oberbaum

Stolica Niemiec ma niespełna 1000 mostów, jednak najpiękniejszym i najbardziej imponującym mostem jest Oberbaum, który łączy dzielnice Kreuzberg i Fredrichshain. Most Oberbaum stanowił przejście graniczne między Berlinem Wschodnim a Zachodnim podczas zimnej wojny. Dzisiaj jest pięknym zabytkiem, który na pewno zachwyci każdego miłośnika architektury i nie tylko.

 

Most Oberbaum w Berlinie

 

 

Großer Tiergarten

Jest to najbardziej popularny park w Berlinie, o powierzchni 210 hektarów. Niektórzy porównują go do Nowojorskiego Central Parku. Turyści znajdą tam zachowane lub odnowione pomniki m.in. Siegessäule- kolumna Zwycięstwa, która jest jednym z najbardziej charakterystycznych punktów Berlina. Park oferuje też wiele atrakcji, takich jak ZOO czy herbaciarnia położona w pięknym ogrodzie.

 

Markthalle Neun

Jest to hala targowa, która mieści się w dzielnicy Kreuzberg w Berlinie. Ideą Markthalle Neun jest kupowanie i jedzenie “inaczej”. Wspiera ona lokalnych producentów i jest protestem przeciwko tworzeniu dyskontów. Jest to z pewnością świetne miejsce, aby skosztować lokalnej kuchni, opartej na regionalnych produktach. Ocena na Tripadvisor mówi sama za siebie, ponieważ ponad 1 000 odwiedzających łącznie oceniło to miejsce na niespełna 5 gwiazdek. Co więcej, na wspomnianym portalu, Markthalle Neun uplasował się na 11 miejscu w kategorii Quick Bites in Berlin.

 

 

The Lighthouse of Digital Art

Galeria jest stworzona dla fanów sztuki współczesnej. Wystawa stanowi hybrydę sztuki i technologii, operując światłem i dźwiękiem. Galeria jest pełna różnych motywów, a jej wystawy zostały stworzone przy użyciu różnych narzędzi sztucznej inteligencji. Galeria znajduje się zaledwie 5 minut od stacji Warschauer Straße. Bilet kosztuje 7 € i uprawnia do wejścia na 45 minut.

The Lighthouse of Digital Art Berlin

 

Futurium

Muzeum nazywane wehikułem do przyszłości. Jego idea opiera się na aktywnym uczestnictwie w tworzeniu i kształtowaniu wspólnej przyszłości. Przykładowymi tematami są rola człowieka i natury w procesie rozwoju technologii czy konsumpcjonizm. Futurium organizuje różne wydarzenia, które można znaleźć w kalendarzu na stronie muzeum. Wejście do muzeum jest darmowe, dlatego tym bardziej warto odwiedzić to miejsce.

 

Immersive Gamebox

To miejsce na pewno zaciekawi nie tylko młodzież, ale również i dorosłych. Dzięki ekranom dotykowym, śledzeniu ruchu i efektom dźwiękowym, można zanurzyć się w świat wirtualny. Jest tam wiele gier do wyboru, m.in. słynne Squid Game czy Angry Birds. Strona internetowa Immersive Gamebox proponuje gry, w zależności od okazji, od wypadu ze znajomymi z pracy po randkę z ukochaną osobą. Cena atrakcji jest zależna od wyboru gry.

 

Immersive Game Box Berlin atrakcja turystyczna

 

Zeiss-Großplanetarium

Osoby, które interesują się kosmosem, na pewno zainteresują się najnowocześniejszym planetarium w Europie. Teatr naukowy wyróżnia się zastosowaną technologią System Spatial Sound Wave, która zapewnia niezapomniane wrażenia dźwiękowe. Ponadto w 2016 roku zakupiono projektor gwiazd ZEISS UNIVERSARIUM Model IX, który stanowi serce ogromnego planetarium. Ceny wejścia są zależne od wydarzenia. Są one dostępne na stronie planetarium.

 

Genius Immersive Experience

Wyjątkowa multimedialna galeria poświęcona personie Leonarda da Vinci. Interaktywna wystawa nie tylko pomaga zrozumieć wydarzenia przyszłości, ale także pomaga interpretować na nowy sposób teraźniejszość i przyszłość. Bilet dla dorosłych kosztuje 24,95 €, dzieci w wieku 4-15 lat oraz seniorzy otrzymują zniżkę, a dzieci poniżej 4 roku życia wchodzą za darmo.

 

Poznaj Berlin z innej perspektywy

O klasycznych zabytkach przeczytamy w każdym przewodniku po Berlinie. Dla osób, które wolą nieoczywiste miejsca stworzona została aplikacja Going Local Berlin. Pokazuje ona Berlin z perspektywy mieszkańca, a nie zwykłego turysty. Zawiera ponad 700 atrakcji, wskazówek czy kulinarnych poleceń. Ważną informacją jest to, że po pobraniu aplikacji, jej treści mogą być używane bez połączenia z internetem. Wystarczy co jakiś czas połączenie z Wi-Fi do pobierania najnowszych aktualizacji dotyczących wskazówek i wydarzeń. Aplikacja ma również nawigację, która poprowadzi do wybranego miejsca. Co najważniejsze, Going Local Berlin jest darmowe, dlatego warto ją mieć pobraną, planując wycieczkę po Berlinie. Aplikacja jest dostępna zarówno w systemie iOS jak i Android.

Komentarze

Komentarze

Brak komentarzy.

Nie ponosimy odpowiedzialności za treść wypowiedzi zawartych w komentarzach i opiniach publikowanych przez Czytelników niniejszego serwisu. Publikowane komentarze są tylko i wyłącznie prywatymi opiniamii użytkowników serwisu. Zachowujemy oryginalną pisownię nadesłanych komentarzy.