Poznajcie Klasyczny Szczecin!

01.06.2022
Autor: Julian Masewicz, Zdjęcia: Klasyczny Szczecin

Klasyczny Szczecin, to szczecińska grupa entuzjastów zajmująca się rozwijaniem kultury motoryzacyjnej, w której główną rolę odgrywają tzw. "Klasyki". Za misję postawili sobie przybliżanie i promowanie klasycznych pojazdów oraz krzewienie wiedzy o motoryzacji w regionie. Zaciekawieni tematem samochodów, tych nowych i tych starych, postanowiliśmy zadać kilka pytań o ich dotychczasową działalność. Rozmawiamy z Mateuszem Matejowskim założycielem Klasycznego Szczecina.

 

 

Jak zaczęła się Wasza przygoda z „klasykami”?

 

Moja przygoda z klasykami zaczęła się od wczesnych lat dzieciństwa. Od kiedy sięgam pamięcią interesowałem się motoryzacja. Motoryzacja zaraził mnie mój ojciec, z którym chodziłem do garażu gdzie naprawialiśmy naszego Opla Ascone.

 

W wieku 12 nabyłem mój pierwszy motorower „Romet”, następny był Simson, później Motorynka i wiele innych lekkich motocykli. W 2012 roku założyłem grupę na FB „Zachodniopomorskie-Klasyki”, którą rozkręcałem przez kilka następnych lat, z czasem zwerbowałem do współpracy nad nią kilku zapaleńców, którzy również od najmłodszych lat interesują się tematyką klasycznej motoryzacji.

 

Na chwilę obecną działamy w zespole, w tym roku zmieniliśmy nazwę grupy na „Klasyczny-Szczecin” by bardziej utożsamiać się z naszym pięknym miastem, dodatkowo różnorodnośc naszych zainteresowań nie jest ukierunkowana na dany typ lub grupę pojazdów, zrzeszamy ludzi z pasją od samochodów, motocykli, mopetów, samolotów, łodzi a nawet przedmiotów związanych z branżą automotive odgrywających kluczowe role w historii motoryzacji.

 

 

 

Jak definiujecie klasyczne samochody? Pierwszym skojarzeniem są stare dobre fiaty 126p. Czy szukacie i promujecie auta tylko konkretnych marek z konkretnego okresu czy patrzycie trochę szerzej?

 

W chwili obecnej w Polsce zrobiła się moda na „klasyki” – zwyczajowo to świetna lokata kapitału. Nie ma sztywnej definicji klasyka, wg. naszych założeń klasyk winien mieć co najmniej 30lat. Natomiast zdarzają się młodsze okazy określane mianem „białych kruków” pojazdów produkowanych kilkanaście lat temu w małych seriach.

 

Dodatkowo nasz rodzimy Fiat 126p produkowany był do 2000 roku więc tutaj mamy kolejny wyjątek od reguły. Nie skupiamy się na konkretnej grupie lub marce jeżeli jesteś pasjonatem masz ciekawy pojazd, łódź, motocykl, samolot lub nietuzinkowe suweniry motoryzacyjne odnajdziesz się w naszych szeregach. Mamy w swoim gronie stałych bywalców którzy odwiedzają nasze spotkania Mercedesami 124 (nawet w wersji 500E) oraz Syrenami czy Żukami.

 

Jakie warunki auto musi spełniać, aby dostać stać się zabytkiem z pomarańczową rejestracją?

 

Pozwolimy sobie sprostować kolor tablicy – potocznie są zwane żółtymi. Takie tablice przeznaczony dla pojazdów wciągniętych do rejestru zabytków ruchomych przez konserwatora zabytków. Procedura nadania takiego statusu wymaga spełnienia kilku formalności natomiast w uproszczeniu: pojazd musi mieć co najmniej 25 lat , być w większości w stanie oryginalnym co jest oceniane przez rzeczoznawców którzy przygotowują białą kartę dla takiego pojazdu.

 

Oczywiście jest odstępstwo od reguł takie tablice mogą otrzymać pojazdy wchodzące w skład określonej kolekcji pojazdów lub pojazdy unikatowe o dużym znaczeniu dla historii motoryzacji.

 

 

Jak z Waszej perspektywy wygląda kultura motoryzacyjna w Szczecinie?

 

Jako grupa hobbystów „Klasyczny-Szczecin” staramy się by pojęcia klasyki motoryzacji były jak najbardziej kulturalne (nie tylko na drodze) ale i pozytywnie postrzegane przez ludzi z innymi zainteresowaniami.

 

W naszym pięknym mieście i jego okolicach jest wiele skrytych unikalnych pojazdów które staramy się mobilizować do okazjonalnych wyjazdów z garaży, zachęcamy wszystkich pasjonatów i właścicieli do śledzenia naszych wydarzeń w mediach społecznościowych oraz do odwiedzania naszych spotkań.

 

Podsumowując kultura klasycznej motoryzacji w Szczecinie nawet nieobejmującej naszych działań jest na bardzo wysokim poziomie. W naszym mieście klasyczne pojazdy są zauważalnie doceniane za co dziękujemy wszystkim mieszkańcom i włodarzom miasta, na Szczecińskich ulicach na co dzień spotykamy się z falą uprzejmości i uznania co jest dla nas bardzo dobrym sygnałem. Chcieli byśmy rozwijać ten stan.

 

 

 

Na facebooku macie już 5000 polubień. Można się domyślić, że Wasza społeczność jest już całkiem spora. Organizujecie jakieś wydarzenia, zloty?

 

Tak, mamy całkiem spore grono odbiorców z których większość to udzielający się pasjonaci. Jako grupa hobbystyczna organizujemy spotkania, kooperujemy z różnymi organizacjami przy organizacji podobnych tematycznie wydarzeń, staramy się wspierać akcje charytatywne lub promujące nasze miasto i region, wszystko w połączeniu z dobrą zabawą i pozytywnym klimatem nie tylko dla pasjonatów klasycznej motoryzacji.

 

Jesteśmy otwarci na wszelkie propozycje współpracy niemniej jednak nie we wszystkich przedsięwzięciach jesteśmy w stanie pomóc lub uczestniczyć w ich organizacji.

 

 

Jakie auta w Szczecinie można uznać za najbardziej rozpoznawalne?

 

Te które są używane na co dzień, wiemy że „białym krukiem” ciężko jechać do pracy na co dzień natomiast mamy takie przypadki. Wychodzimy z założenia że najlepszy klasyk powinien jeździć – cieszyć właściciela nie tylko w garażu ale i użytkowo.

 

W Szczecinie mamy tak wiele unikalnych i ciekawych pojazdów że naprawdę nie jesteśmy w stanie określić „najbardziej rozpoznawalnego pojazdu”.

 

No to teraz opowiedzcie nam o swoim ulubionym klasyku...

 

Lubimy wszystkie klasyki! :)

 

 

Powinniśmy wiedzieć o Was coś jeszcze?

 

Oczywiście! Nasza grupa jest dla wszystkich lubiących nasze cele i misje określane jako „Promowanie świadomości i wiedzy w zakresie klasycznej motoryzacji ogólnej oraz naszego regionu” możecie do nas dołączyć, możecie z nami współpracować i niekoniecznie musicie być właścicielami klasyka. Zapraszamy do naszego grona na FB.

 

 

Dane do kontaktu:

www.klasyczny-szczecin.pl

[email protected]

tel. 503 040 492

Facebook: www.facebook.com/KlasycznySzczecin

 

Klasyczny Szczecin

Klasyczny Szczecin