Tiergarten - Berliński Central Park

12.07.2017 1 komentarzy
Autor: Marcin Homis, Zdjęcia: Archiwum miejsca

Co miesiąc zabieramy Was w krótką podróż po ciekawych zakątkach Berlina. W lipcu kolejna wyprawa, tym razem oczywiście na świeże powietrze. Być może kojarzycie wielki park położony w centrum miasta, a jeśli nie, to już na pewno znacie berliński Ogród Zoologiczny, o którym zresztą pisaliśmy kilka miesięcy temu. Dziś opowiemy o Großer Tiergarten, czyli o parku, na terenie, którego znajduje się ZOO i wiele innych atrakcji, oraz kilka malowniczo położonych knajpek. Położony niedaleko stacji S-Bahn i dworca kolejowego Zoologischer Garten w centrum miasta. Zapraszamy na spacer!

 

 

Na początek trochę historii. Großer Tiergarten jest najbardziej popularnym parkiem w Berlinie. Miejsce to jest porównywane do Nowojorskiego Central Parku. Powierzchnia parku wynosi 210 hektarów i jest to trzeci pod względem wielkości niemiecki rezerwat przyrody. Tak, jak wiele obiektów na mapie Berlina, tak samo park został zniszczony podczas Drugiej Wojny Światowej. W 1949 roku rozpoczęła się odbudowa Tiergarten, podczas której starano się jak najdokładniej odwzorować wygląd całej dzielnicy sprzed bombardowań. Dzięki zaangażowaniu wielu osób udało się odbudować ten piękny pomnik przyrody. Berlińczycy i turyści z całego świata dziś mogą korzystać i podziwiać uroki parku.

 

Cafe am Neuen See Großer

 

Obecnie Tiergarten jest odwiedzany przez tysiące turystów i mieszkańców Berlina. Stanowi jedną z wielu atrakcji, gdzie możecie spędzać czas na kilkanaście sposobów. Każdy z Was znajdzie tutaj coś dla siebie. Zwolennicy sportów mogą jeździć na rowerze lub biegać po zadbanych ścieżkach. Jeśli chcecie pojeździć rowerem, to nie martwcie się – nie musicie mieć swojego. W parku znajduje się kilka wypożyczalni. Kiedy znudzą Wam się aktywności fizyczne, to Großer Tiergarten jest idealnym miejscem na pikniki i spotkania z rodziną czy przyjaciółmi. Malowniczo położone rzeki, jeziorka i zewsząd otaczająca roślinność pozwolą Wam przenieść się w zupełnie inny świat. Oddalicie się od miejskiego zgiełku i spędzicie miło czas ze znajomymi.

 

Tiergarten - atrakcje dla dzieci

 

W parku zachowało się lub zostało odnowionych bardzo dużo pomników. Między innymi Siegessäule – niemiecka kolumna zwycięstwa na szczycie, której znajduje się złota figura bogini Nike. Wewnątrz znajdują się schody, które zaprowadzą Was na platformę widokową. Panorama parku i miasta zapiera dech w piersiach!

 

Zoo

 

Jeśli wybieracie się do parku z dziećmi, to również znajdziecie tutaj mnóstwo atrakcji. Przede wszystkim ZOO, które otwarte jest dla zwiedzających przez 365 dni w roku! Obecnie jest tu blisko 20.000 zwierząt. Wszystko mieści się na 35 hektarach. Wszystkie zwierzęta są ulokowane w zagrodach, w których stworzono im warunki odpowiadające naturalnym. Berlińskie Zoo jest jednym z najchętniej zwiedzanych ogrodów w Europie. Rocznie ma blisko 2,6 mln gości z całego świata.Jeśli wolicie, żeby Wasze dzieci się wyszalały, to jest tutaj również duży plac zabaw, gdzie mogą bawić się przez cały dzień.

 

 

 

Spacer lub przejażdżka rowerem zawsze odbiera nam trochę energii, którą trzeba uzupełnić ciepłym posiłkiem lub dobrym napojem. Proponujemy trzy knajpki, w których możecie miło spędzić czas: Café am Neuen See, nad małym jeziorem (Neuer see) -to idealne miejsce, gdzie można smacznie zjeść i odpocząć. Restauracja oferuje świeże, sezonowe i przede wszystkim regionalne potrawy.

 

Kolejną jest Schleusenkrug, z wieloma rodzajami piwa, a menu bogate jest w regionalne, grillowane potrawy, różnego rodzaju kiełbasy, steki, ale również pyszne dania obiadowe. Położenie blisko ZOO jest dodatkowym atutem dla tego miejsca. Kto by nie chciał, po długim zwiedzaniu usiąść, zjeść pyszną kiełbaskę i napić się zimnego piwa?

 

 

Ostatnim miejscem, do którego Was zaprosimy, jest Teehaus im Englischen Garten. Herbaciarnia, restauracja położona w pięknym ogrodzie. Można tu napić się pysznej herbaty, poczynając od klasycznej earl grey po herbatę darjeeling czy mrożoną herbatę imbirową. Menu restauracji jest bardzo bogate i na pewno każdy z Was znajdzie tutaj coś dla siebie. Dodatkową atrakcją są koncerty. Liczne zespoły, reprezentujące wszystkie gatunki muzyczne (od Jazzu po soul czy hip-hop) występują tutaj w każdą niedzielę od 16:00 do 19:00. Wstęp na te wydarzenia jest wolny.

 

Adresy:
Café am Neuen See
www.cafeamneuensee.de
Lichtensteinallee 2,10787 Berlin
Godziny otwarcia: Codziennie od 9:00

Schleusenkrug 
www.schleusenkrug.de
Müller-Breslau-Straße - 10623 Berlin
Godziny otwarcia: Codziennie : 11:00 – 23:00

Teehaus
www.das-teehaus.jimdo.com
Altonaerstrasse 2, D-10557 Berlin
Godziny otwarcia: Poniedziałek: zamknięte
Wtorek-Sobota: 12:00 – 00:00
Niedziela: 10:00 – 00:00

ZOO
www.zoo-berlin.de
Dorośli 14,50 €
Dzieci 4 - 15 lat - 7,50 €

 

 

Komentarze

Komentarze

Thomas Hinz
14:48 09.08.2021
Mój telefon na wypadek gdybym zbubil się w Tiergarten 48 574797077,jestem Polakiem.
2
0
Nie ponosimy odpowiedzialności za treść wypowiedzi zawartych w komentarzach i opiniach publikowanych przez Czytelników niniejszego serwisu. Publikowane komentarze są tylko i wyłącznie prywatymi opiniamii użytkowników serwisu. Zachowujemy oryginalną pisownię nadesłanych komentarzy.