Trenerka Olena Nekrasova

26.01.2024 0 komentarzy
Autor: Piotr Żelachowski, Zdjęcia: Archiwum Firmy

W naszej dzisiejszej rozmowie przedstawiamy Olenę Nekrasovą, trenerkę personalną, której podejście do treningu łączy wiedzę fachową z osobistą pasją. W naszym wywiadzie poruszamy tematy związane z jej metodami pracy, w tym efektywnymi technikami treningowymi oraz wpływem diety na sylwetkę. Ponadto, trenerka dzieli się swoim spojrzeniem na powszechne mity dotyczące fitnessu. Zapraszamy do przeczytania naszej rozmowy, która być może zachęci Was (choć trochę) do zdrowszego stylu życia.

 

hot°: Co skłoniło cię do podjęcia pracy jako trenerki personalnej?


Sport towarzyszy mi od najmłodszych lat. Kocham to robić i jest to element mojego życia. Początkowo moim celem była ogólna poprawa siły i wytrzymałości. Dopiero gdy zauważyłam, że sylwetka się zmienia, pojawił się pomysł, by wystartować w zawodach bikini fitness. Sport to moja pasja, którą połączyłam z pracą.

 

hot°: Czy masz jakieś konkretne podejście, które wyróżnia twoje treningi? Jakie elementy uważasz za kluczowe w procesie zmiany sylwetki?


Do każdego klienta podchodzę indywidualnie. Na początku analizuję cele, kondycję fizyczną, ograniczenia, przebyte urazy oraz preferencje. Na tej podstawie tworzę spersonalizowany plan treningowy. W zależności od potrzeb osób ćwiczących wprowadzam ćwiczenia siłowe, interwały, ćwiczenia funkcjonalne, a także elementy rozciągające.

 

W procesie zmiany sylwetki bardzo ważna jest dieta oraz aktywność fizyczna. Trening siłowy jest fantastyczny i absolutnie niezbędny w kształtowaniu sylwetki. Ale bardzo ważne jest również pozostanie aktywnym w ciągu całego dnia.

 

 

hot°: Czy masz swoje sprawdzone strategie motywacyjne, które pomagają w utrzymaniu zaangażowania w treningu?


Aby nie stracić motywacji, należy skupić się na tym, aby znaleźć takie formy treningu, diety, zwiększenia obciążeń, które będą dopasowane do stanu psychofizycznego oraz zdrowia danej osoby. Za mało i za dużo będzie złe. Należy znaleźć złoty środek - wszystko stopniowo i z głową. Wtedy trening i dieta nie będą czymś wymagającym, ani czymś, co przeszkadza.

 

hot°: Jaki wpływ ma dieta na rezultaty treningów? Jakie są kluczowe zasady zbilansowanego podejścia do żywienia?


Dieta jest bardzo ważna, aby osiągnąć sukces. Aby wyglądać i czuć się dobrze, trzeba odżywiać się prawidłowo i nie nadużywać przetworzonego jedzenia. Wyróżniamy trzy makroskładniki: białka, tłuszcze i węglowodany (każdy z nich jest ważny, ponieważ pełni określoną funkcję w organizmie). Bardzo ważnym makroskładnikiem jest białko, ponieważ pełni funkcję budulcową i uczestniczy w procesie regeneracji po treningu.

 

Aby ciało wyglądało dobrze, białko musi być na odpowiednim poziomie i najlepiej, jakby było zawarte w każdym posiłku. Bardzo ważne jest, aby dieta nie tylko poprawiała zdrowie i przynosiła rezultaty, ale także była smaczna. Dieta musi być długotrwała i należy traktować ją jako styl życia, a nie jako coś na określony czas.

 

hot°: Historia sukcesu klienta


Najczęściej głównym celem moich podopiecznych jest utrata wagi i kształtowanie sylwetki. Na swoim koncie mam wiele takich przemian, jednak najbardziej satysfakcjonujące jest to, że osoby te zmieniły cały swój styl życia, dzięki czemu są zdrowsze, sprawniejsze i nie mogą doczekać się kolejnego treningu.

 

 

hot°: Jakie są najbardziej efektywne ćwiczenia, które pomagają w zmianie sylwetki i poprawie kondycji fizycznej?


W kształtowaniu sylwetki najlepsze i najszybsze rezultaty daje trening siłowy połączony z kardio. Trening oporowy podkręca przemianę materii na długo po jego zakończeniu, co wspomaga redukcję tkanki tłuszczowej oraz pozwala zbudować mięśnie.

 

Wzrost tkanki mięśniowej, którą budujemy podczas treningu siłowego, sprawia, że w naszym organizmie mamy większy skład procentowy tkanki aktywnej metabolicznie, która spala kalorie nawet podczas kompletnego bezruchu.

 

Natomiast trening kardio jest wskazany dla układu krążeniowo-naczyniowego, co przyczynia się do prawidłowej pracy serca. Największe efekty przynoszą ćwiczenia wielostawowe z wolnymi ciężarami. W ich skład wchodzą między innymi przysiady, martwe ciągi, wyciskania, podciągania oraz wiosłowania. Bazują one na zaangażowaniu jak największej liczby mięśni do pracy jednocześnie.

 

 

hot°: Jak radzisz sobie z klientami, którzy mają trudności w utrzymaniu motywacji lub popełniają błędy żywieniowe?


Ważne jest podejście mentalne. To głowa determinuje, w którym kierunku zmierzamy. Cel musi być konkretny, realny i określony w czasie. Zdrowe tempo utraty masy ciała to 0,5 – 1% tygodniowo. Czyli osoba ważąca 100 kg, chudnąc 0,5 kg tygodniowo, w miesiącu schudnie 2 kg, a w ciągu roku 24 kg. Jest to realistyczne, konkretne i określone w czasie. To jest normalne, że przytrafi się gorszy dzień.

 

Dlatego na samym początku należy to zaplanować. Wyznaczając cele, od razu przyjmujemy, że 80% z tego założenia powinno się udać. To znaczy, że jeśli w ciągu kilku dni coś pójdzie nie tak, to i tak jest się na właściwej drodze. Zmiany wprowadzam bardzo powoli, po to, aby klient nie stracił motywacji.

 

Kiedy przychodzi do mnie osoba początkująca, zaczynamy bardzo powoli. 1-2 serie na grupę mięśniową. Stopniowo i powoli wprowadzamy ciało w trening. Trening i dieta nie mogą być czymś, co przeszkadza. One mają być uzupełnieniem życia i być w tle.

 

 

hot°: Czy istnieją jakieś mity na temat fitnessu lub diety, z którymi często się spotykasz?


Często osoby z nadmierną masą ciała, które nie ćwiczą, zwalają winę na to, że z wiekiem metabolizm się spowolnił. Okazuje się, że wiek wcale nie predysponuje nas specjalnie do tycia, ani do tego, że metabolizm się spowolnił na tyle zauważalnie, żeby nie móc sobie z tym poradzić. Po prostu z biegiem czasu ruszamy się mniej i stajemy się bardziej wygodni.


Kolejnym mitem jest to, że żeby mieć mały procent tkanki tłuszczowej, należy robić kardio powyżej 30 minut, a od treningu siłowego się nie schudnie. Jest to oczywiście nieprawda, ponieważ trening siłowy umożliwia nie tylko zredukowanie tłuszczu, ale także zwiększenie spoczynkowej przemiany materii.


Najpopularniejszym mitem żywieniowym jest to, że od węglowodanów się tyje. Prawdopodobnie to stwierdzenie wzięło się stąd, że wielu osobom obecność węglowodanów w diecie, zwłaszcza tych w formie prostej, kojarzy się z tyciem. Tymczasem przyczyną przybierania na wadze jest dostarczanie organizmowi nadmiernej liczby kalorii, większej niż jesteśmy w stanie spalić w ciągu dnia.

 

 

 

hot°: Czy rekomendujesz konkretne plany żywieniowe lub strategie, które wspierają treningi i osiągnięcie celów?


Plany żywieniowe układam indywidualnie pod każdego klienta. Wszystko zależy od tego, jakie ma preferencje żywieniowe i jaki cel chce osiągnąć.

 

hot°: Jak zacząć?


Należy pamiętać o tym, że każdy od czegoś zaczynał. Nie ma osoby, która by przyszła pierwszy raz i była w dobrej formie. Jeśli się nie rozpocznie, to nigdy nie osiągnie się sukcesu. Trzeba pokonać swoje słabości, przyjść na trening i zacząć ćwiczyć. Najlepiej zacząć już dziś!

 

mail: [email protected]

tel.731 985 876
https://www.facebook.com/olenanekrasovapersonaltrainer
https://www.instagram.com/olenanekrasova_trener
https://www.instagram.com/fit_and_swim_nekrasova

 

Trenerka Olena Nekrasova

Trenerka Olena Nekrasova

 

Komentarze

Komentarze

Brak komentarzy.

Nie ponosimy odpowiedzialności za treść wypowiedzi zawartych w komentarzach i opiniach publikowanych przez Czytelników niniejszego serwisu. Publikowane komentarze są tylko i wyłącznie prywatymi opiniamii użytkowników serwisu. Zachowujemy oryginalną pisownię nadesłanych komentarzy.