Przestań chrapać – odzyskaj radość życia i spokojny sen

17.07.2019 1 komentarzy
Autor: Paulina Ostrowska, Zdjęcia: Archiwum miejsca/Karolina Tarnawska

Chrapanie jest zjawiskiem, które dotyczy dużej części populacji. Aktualnie ta liczba sięga aż 2 miliardów ludzi na świecie.


Około 40% Polaków cierpi na zaburzenia snu, takie jak chrapanie co znacznie zmniejsza komfort ich życia. W tej grupie ok. 2-4 % pacjentów cierpi z powodu bezdechu sennego, który stanowi zagrożenie życia!


Większość osób chrapiących nie chce poddawać się diagnostyce i leczeniu, bo przecież to tylko chrapanie. Jednak same efekty dźwiękowe mogą być wyłącznie objawem zwiastującym poważniejsze kłopoty ze zdrowiem. Dlatego ważne jest, aby świadomość o możliwościach współczesnej medycyny dotarła do jak największej części społeczeństwa. Warto zwrócić uwagę, że problem nie dotyczy wyłącznie osób chrapiących, ale w równym stopniu ich partnerów! Statystycznie w ciągu nocy „ucieka” minimum jedna godzina snu osobie, która sypialnie dzieli z osobą chrapiącą.


Chrapanie polega na wibracji tkanek miękkich podniebienia, języczka, łuków podniebienno-gardłowych, a także podniebienno- językowych i częściowo zapadających się ścian gardła. Jest sygnałem, że u śpiącego występuje przeszkoda na drodze przepływającego powietrza w górnych drogach oddechowych. Do najczęściej spotykanych przyczyn chrapania należą: krzywa przegroda nosa, przerost małżowin nosowych, nieżyt nosa alergiczny lub naczynioruchowy, także nieżyt nosa będący wynikiem uzależnienia od kropli do nosa, polipy nosa, przewlekłe zapalenie zatok, przerost migdałków, wiotkość języka, mała i cofnięta żuchwa.

 

Nie u każdego chrapiącego występuje bezdech senny, ale każda osoba cierpiąca na obturacyjny bezdech senny, chrapie. Wiele osób nie jest świadoma, że podczas snu towarzyszą im chwilowe przerwy w oddychaniu, droga przepływu powietrza może zostać całkowicie zamknięta. Jeśli przerwy w oddychaniu trwają dłużej niż 10 sekund i powtarzają się co najmniej 30 razy w ciągu nocy lub 5 razy w ciągu jednej godziny, to znaczy, że u osoby występuje bardzo niebezpieczna choroba bezdech senny, na który cierpi ok. 1,5 mln Polaków.


Przewlekłe niedotlenienie podczas snu skutkować może odczuwalnym niewyspaniem, zmęczeniem, częstymi drzemkami w ciągu dnia, osłabieniem pamięci i koncentracji, spadkiem libido, czasem objawami depresyjnymi. Statystycznie udowodniono,że kierujący pojazdami z tą dolegliwością znacząco częściej powodują wypadki drogowe. W nocy pacjenci źle sypiają-często sen jest przerywany,płytki. Osoby takie często nadmiernie pocą się w nocy,często budzą się.Niedodlenienie organizmu może skutkować rozwojem nadciśnienia,zaburzeń rytmu serca,częstszymi zawałami, udarami a nawet śmierci.


Szczegółowy wywiad lekarski oraz badania pozwalają zdiagnozować zaburzenia oddychania podczas snu. Na podstawie wyników badań lekarz podejmuje decyzję dotyczącą wyboru metody i sposobu leczenia.

 

Badanie bezdechu w warunkach domowych - przenośny polisomnograf.

 

W Olimedica można wypożyczyć sprzęt do diagnostyki chrapania i bezdechu sennego. Nowością w diagnostyce jest badanie chrapania i bezdechu w warunkach domowych - aparat Watch PAT 200. Poprzez technologię PAT (PeripheralArterial Tone) urządzenie obserwuje tętnice obwodowe i układ współczulny.Kładąc się do snu pacjent zakłada aparat na rękę oraz podłącza czujniki. Sygnały rejestrowane są na karcie pamięci. Następnego dnia lekarz dokonuje odczytu z karty za pomocą specjalistycznego oprogramowania. Pozwala to na ocenę występowania bezdechów i chrapania oraz przygotowanie odpowiedniego planu leczenia. Skuteczność, a przede wszystkim dokładność aparatu Watch PAT 200 została potwierdzona licznymi badaniami klinicznymi. Badanie jest bezinwazyjne, odbywa się w komfortowych warunkach pacjenta. Innym urządzeniem, którym dysponuje klinika jest aparat Alice NightOne. Aparat monitoruje aż 7 kanałów, według których można ocenić oddychanie i strukturę snu pacjenta. Przenośny polisomnograf zapisuje zbadane parametry, które należy skonsultować z lekarzem i w razie potrzeby, wdrożyć plan leczenia.

 

Najczęściej stosowaną metodą zabiegową, jak dowiadujemy się od dyrektor kliniki Izabeli Żmudzińskiej jest metoda termoterapii bipolarnej (inne nazwy to:radiochirurgia Celon, RaVor). Jest to małoinwazyjny zabieg wykonywany ambulatoryjnie w znieczuleniu miejscowym. Wykorzystuje się go przy plastyce podniebienia miękkiego, przerośniętych małżowinach nosa czy nasady języka.

 


Inną, również małoinwazyjną metodą, może być kriochirurgia polegająca na kontrolowanej destrukcji zmienionych chorobowo miejsc poprzez działanie niskich temperatur. Metoda ta wykorzystywana jest w udrożnieniu jamy nosa lub w zmniejszeniu migdałków podniebiennych. Problemy, które tu opisujemy nie dotyczą tylko dorosłych. Dzieci również chrapią i mogą cierpieć na bezdech senny. W ich przypadku najczęstszą przyczyną jest przerost migdałków podniebnych lub trzeciego migdałka. Inne czynniki to alergia, niedrożność nosa, która może być wynikiem różnych infekcji. Warto konsultować chrapanie od najmłodszych lat.


Olimedica - Centrum Diagnostyki i Leczenia Chrapania oraz Bezdechu Sennego jest jednym z najbardziej doświadczonych ośrodków w Polsce w zakresie leczenia zaburzeń snu. Jest to jedyne miejsce w Szczecinie, które w swojej ofercie ma kompleksowe leczenie chrapania, wykorzystując najnowsze, małoinwazyjne, ambulatoryjne metody leczenia – metodę radiochirurgii Celon, kriochirurgii oraz snoreplastykę jak również, inne metody leczenia bezdechu przy wykorzystaniu aparatów Cepap. Wszelkie zabiegi w Olimedica wykonuje doktor Aleksander Żmudziński - specjalista laryngolog, chirurg głowy i szyi, lekarz z 30 letnim doświadczeniem zabiegowym, ekspert w zakresie diagnostyki i leczenia chrapania oraz bezdechu sennego. Olimedica cieszy się zaufaniem wielu pacjentów!

 

 

 

CHR Kupiec I piętro
ul. Krzywoustego 9-10

www.olimedica.pl
www.fb.com/olimedicacentrummedyczne
www.instagram.com/olimedica_centrum_medyczne

tel. 793 138 757
[email protected]

Komentarze

Komentarze

Marta
14:27 29.01.2021
Trafiłam do Pana doktora z polecenia wielu znajomych i faktycznie cała wizyta przebiegła profesjonalnie i co najważniejsze- skutecznie! Całe badanie przebiegło zwinnie i bezboleśnie. Następnie konsultacja i pełny opis był bardzo szczegółowy. Jestem bardzo zadowolona z pomocy Pana doktora i również mogę gorąco polecić!
0
0
Nie ponosimy odpowiedzialności za treść wypowiedzi zawartych w komentarzach i opiniach publikowanych przez Czytelników niniejszego serwisu. Publikowane komentarze są tylko i wyłącznie prywatymi opiniamii użytkowników serwisu. Zachowujemy oryginalną pisownię nadesłanych komentarzy.