Porady Dietetyczki: Co jeść aby przybrać na masie?

28.01.2016
Autor: Justyna Wichlińska, Zdjęcia: Archiwum Justyny Wichlińskiej

W tym cyklu chcielibyśmy przedstawiać Wam porady naszego eksperta ds. dietetyki, czyli Justyny Wichlińskiej. Mamy nadzieje, iż czytanie tych artykułów pozwoli Wam lepiej dostosować Wasz porządek dnia, jeżeli chodzi o odpowiednie żywienie, ale również aktywność sportową.

 

 

Dieta osób, które chcą przytyć musi składać się z odpowiedniej podaży białka pełnowartościowego, czyli jajek, ryb, owoców morza, drobiu, wołowiny, twarogów itd. By przybrać na wadzę należy zwiększyć ilość dostarczanego w diecie białka, choć nie jestem zwolenniczką przebiałczania organizmu. Guru kulturystyczne mają taką tendencje, że jedzenie przesadnej ilości ryżu z kurczakiem jest dla mnie po pierwsze nudne, a po drugie niezdrowe, ponieważ nerki filtrują białko i nie wolno ich przeciążać. Tak często dzieje się w modnej diecie Dukana, która powoduję ogromne spustoszenie w organizmie. Dlatego każdego pacjenta, który stosował tę dietę przestrzegam (!), by nigdy do niej już nie wracał.


By organizm poprawnie funkcjonował, powinniśmy spożywać również węglowodany w postaci kasz, ryżu, pieczywa razowego i makaronów. Zastosujmy w diecie zdrowe tłuszcze roślinne, orzechy oraz awokado!

 


Prowadzę diety osób, które chcą przybrać na masie. Często takie osoby mówiły mi, że jedzą dużo i wszystko (nawet te wysokokaloryczne produktów - niekoniecznie zdrowe), a rezultaty wcale nie były widoczne. Trzeba wiedzieć co jeść, a nie bezmyślnie faszerować się niezdrowym jedzeniem!


W diecie moich pacjentów, oczywiście prócz pełnowartościowego białka, węglowodanów oraz zdrowych tłuszczy są również produkty, które podwyższają wartość kcal posiłku, ale które są zdrowe. Pojawiają się np. owoce suszone przy pierwszym posiłku, dodawane do kaszy jaglanej bądź ryżu, orzechy, a zwłaszcza migdały - które regenerują mięsie po treningu!


Stopniowo zmiękczają ilość spożywanych produktów, jednakże musi być to prowadzone z głową, by nie przeciążać układu pokarmowego! Należy również pamiętać o tym, by jeść regularnie oraz trzymać się ustalonych godzin przyjmowania posiłków!