Kibicujemy Pogoń 04!

11.12.2015
Autor: Piotr Żelachowski, Zdjęcia: Archiwum Pogoni 04

Jest takie klasyczne powiedzenie: „Piłka jest okrągła, a bramki są dwie” . Ja dodałbym do tego: „A gra się na trawie albo na hali”. Na właśnie: w hali?, o tym - jak to się robi, czym to się robi i osób bierze w tym udział opowiem nam kapitan szczecińskiej drużyny piłki halowej Pogoni 04- Pan Łukasz Żebrowski.

 

Zespół Pogoni 04 z roku na rok, coraz wyżej podnosi poprzeczkę, zbliżają się do czołówki najlepszych polskich drużyn, od niedawna grają w hali Azoty Arena, inną ważną informacją jest to, że aktualnie trwa unifikacja większości szczecińskich drużyn pod jednym herbem Pogoni. Jednym słowem – rozwój! – tym bardziej warto mieć ich na uwadze.

 

 

hot°: Może od podstaw. W kilka zdaniach prosiłbym o wyjaśnienia, jak gra się w piłkę halową? Nie wszyscy nasi Czytelnicy to wiedzą.


Zacznijmy od boiska. Mecze najczęściej rozgrywa się na boiskach o wymiarach 40x20 m podobnie jak w piłce ręcznej. Dopuszczalne są zwłaszcza w rozgrywkach krajowych również nieco mniejsze rozmiary. Na boisku jednocześnie w każdym zespole znajduje się 5 zawodników(4 plus bramkarz). Czas gry efektywnej to 2x20 minut. Dlaczego efektywnej? Ponieważ przy każdej przerwie w grze czas jest zatrzymywany. Dopuszczalna liczba przewinień w jednej połowie wynosi pięć. Każdy następny faul jest karany rzutem karnym przedłużonym dla drużyny przeciwnej.


hot°: Jak wygląda wasze życie sportowe: Ile macie treningów w tygodniu i jak taki trening wygląda? Ile trwa sezon, ile macie meczy w tygodniu?


Trenujemy właściwie codziennie. Jedynie dzień po meczu jest wolny od zajęć fizycznych, ale zawodnicy w ramach treningu poddają się zabiegom odnowy biologicznej. Na treningach w większości trenujemy jak najwięcej w formie fragmentów gry aby udoskonalić zachowania na boisku w czasie meczu. Nie brakuje również elementów przygotowania fizycznego . Intensywność zależy od momentu w którym się znajdziemy. Inaczej będziemy trenować w okresie przygotowawczym a inaczej w okresie startowym( sezon ligowy). Sezon rozgrywa się od września do maja. Zazwyczaj rozgrywamy jeden mecz w tygodniu.

 


hot°: Bycie zawodowym piłkarzem nożnym to dobre zarobki, pozwalające a wręcz zmuszające do oddania się swojej profesji w 100%. Jak to wygląda w przypadku piłki halowej?


W przypadku piłki halowej zarobki są nieporównywalne w stosunku do piłki trawiastej. W dużej ilości przypadków zawodnicy grę na hali łączą z pracą zawodową bądź z nauką.


hot°: Jak wygląda polska liga, jakie są formy rozgrywek? Czy podobnie jak w piłce nożnej - klasycznie: liga, puchary, a potem jakiś odpowiednik futbolowej Ligi Mistrzów?


Jeśli chodzi o rozgrywki ligowe to forma rozgrywek jest podobna do piłki trawiastej. Jeśli chodzi o rozgrywki międzynarodowe to istnieje Liga Mistrzów. Prawo udziału w niej uzyskuje tylko i wyłącznie mistrz kraju.

 


hot°: Czy aktualni zawodnicy Pogoni wywodzą się z piłki nożnej, czy cała ich kariera skupiona jest i była na piłce halowej?


W większości zawodnicy mają za sobą epizody w piłce nożnej trawiastej, ale są też tacy zwłaszcza ci najmłodsi, których cała przygoda z piłką wiąże się z grą na hali.


hot°: W jakim europejskim państwie piłka halowa jest najpopularniejsza?


Kolebką jest oczywiście Brazylia. Tam piłka halowa jest tak samo popularna jak piłka nożna na trawie. Myślę, że najsilniejszą ligę posiadają Hiszpanie. Kolejne w kolejności to liga rosyjska, włoska i portugalska. W tych krajach niezwykle istotne jest szkolenie, które owocuje tym, że mają doskonale wyszkolonych piłkarzy zarówno na hali jak i na zielonej murawie.

 


hot°: Od niedawna gracie w Azoty Arena. Jak Wam tak się gra? Ile średnio osób przychodzi na mecze?


Gra się nam coraz lepiej. Oswajamy się z nowym miejscem. Frekwencja jest coraz lepsza. Udało nam się nawet pobić rekord frekwencji na meczu ligowym w futsalu w Polsce. Na meczu z Red Devils Chojnice na hali pojawiło się 2000 sympatyków. Oby tak dalej!


hot°: Na czym ma polegać unifikacja szczecińskich drużyn pod jednym herbem Pogoni? Wspólna promocja, jednakowe stroje, wspólna kasa ;) ?


Myślę, że przede wszystkim na ten moment na wspólnej promocji i zintegrowaniu kibiców. Pogoń to Pogoń niezależnie od dyscypliny sportowej.


hot°: Czego Wam życzyć w 2015 roku?


Jak najlepszych wyników co będzie się przekładało na wspaniały humor i motywację do dalszej pracy. Pozdrawiam wszystkich sympatyków sportu w Szczecinie i zapraszam na halę!!!


hot°: Dziękujemy za wywiad i życzymy powodzenia w lidze!